Ve své výtvarné výpovědi upozorňuji na paradoxy doby, která nás provází. Pasta Oner oslavuje zlatý věk v Oblastní galerii Liberec
Výtvarník s osobitým stylem a jeden z předních představitelů moderní české umělecké scény, v jehož práci se snoubí prvky pop-artu a cartoon estetiky. Pasta Oner je také autor akrylových maleb, prostorových objektů, plastik i velkoformátových maleb ve veřejném prostoru. Za svou dvacetiletou kariéru si vybudoval významné místo na poli současného vizuálního umění a jeho práce jsou zastoupeny v nejpodstatnějších českých uměleckých sbírkách současného a poválečného umění.
„Pro Libereckou galerii jsem udělal site specific instalaci, svýho druhu letos poprvý takhle rozsáhlou. Součástí instalace jsou ready-made objekty, kdy se snažím pracovat s předměty, který důvěrně známe a posouvám je trošičku do výtvarného světa. Je to rozděleno do několika sérií, které se samozřejmě na výstavě prolínají. Jedna ze sérií jsou prázdné barely od ropnejch produktů, především od nadnárodních korporací, který nazývám pracovně ‚rytíři kapitalismu‘,“ popisuje Pasta Oner expozici výstavy The Gilded Age v Obecní galerii Liberec, která bude k vidění až do 1. října.
Výstava vznikla přímo na míru zrekonstruovanému prostoru liberecké galerie. Pasta Oner na instalaci pracoval intenzivně přes rok. „Pracuju dopředu tak, že si většinu věcí vizualizuju v počítači, dělám si 3D montáže a seznamuju se s prostorem tímhle způsobem a zkouším si, jak to v něm bude fungovat. Důležitá je pro mne u těchto větších výstav spolupráce s architektem a kurátorem – to je Pavel Kubesa, se kterým jsme tak sladění, že dokáže vystihnout přesně náladu toho, co chci sdělit a doplnit to o zajímavý architektonický řešení.“
Jakou výtvarnou technikou teď pracuje nejraději? A jaký má názor na aktuální graffiti scénu? Poslechněte si celý rozhovor s umělcem Pastou Onerem.
Související
-
I Believe. Fotografka Alžběta Jungrová vystavuje svou tvorbu v prostorách staré nemocniční prádelny
Plocha o rozloze více než 500 metrů čtverečních, stropy místy až 9 metrů vysoké, které sahají přes dvě patra budovy. Alžběta Jungrová zaplnila nemocniční prádelnu v Praze.
-
Rozruch, bordel, nepřístojnosti. František Skála pokřtí nové hudební album s názvem Rotika
Výtvarník František Skála na chvíli přehodil výhybku na hudební kolej a vydává nové album Rotika. V neděli ho pokřtí v pražském prostoru Vzlet.
-
Pasta Oner, Kintera, Bolf. Jak vznikal seriál virtuálních prohlídek ateliérů
Původně šlo o čistě vizuální projekt. Redaktorka serveru iROZHLAS.cz Hana Mazancová společně s fotografkou Michaelou Danelovou připravovala seriál Ateliéry umělců.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Paní Svět. Josef Somr, František Němec a Václav Postránecký v tragikomedii Karola Sidona
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka