Vášeň, ego a obrovské nasazení. V tom se architektura podobá filmu, říká režisér Zajíček
Architektura ČSSR 58–89. Pod tímto tak trochu akademickým názvem se skrývá celovečerní dokumentární film režiséra Jana Zajíčka, který se právě dostává do našich kin. Snímek diváky uvádí do postavení architektů v socialistickém Československu a seznamuje s nejvýraznějšími stavbami zmíněného období. Jak v rozhovoru s redaktorem Tomášem Pilátem říká režisér Jan Zajíček, právě setkávání s architekty, z nichž někteří už odešli, pro něj bylo velkým zážitkem.
Související
-
Architektura ČSSR 58–89 je příběh lidí, kteří v nesvobodném prostředí dělali svobodnou architekturu
I za totality u nás vznikaly architektonicky hodnotné stavby – přesvědčit se můžete prostřednictvím nového celovečerního dokumentu s názvem Architektura ČSSR 1958–1989.
-
Muzeum architektury 2. poloviny 20. století pod širým nebem. To je předměstí Paříže
Poválečná obnova evropských měst s sebou přinesla moderní bydlení, mnohdy koupelnu i kuchyň, které se staly standardem, jinde dokonce balkón. A nevyhnula se ani Paříži.
-
Škoda Transgasu. V Praze se představilo hnutí upozorňující na skryté architektonické unikáty
Nonument! Sympozium o unikátních stavbách, které přišly o svůj původní účel a chátrají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.