Václav Havel: Žebrácká opera. Rozhlasová premiéra natočená k třicátému výročí sametové revoluce

Václav Havel
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Havel

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„V drobném snad kradete dobře, ale o podmínkách podnikání ve velkém nemáte – nezlobte se – ani ponětí. Jinak byste musel vědět, že bez takové či onaké spolupráce s policií se dnes šéf žádné větší organizace prostě neobejde.“ Rozhlasovou premiéru Žebrácké opery Václava Havla natočenou k třicátému výročí sametové revoluce poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Pokud mé hry vědomě provokovaly nebo provokují, pak jedině měšťáky, kariéristy, oportunisty a byrokraty, o nichž se snaží — po svém — vypovídat. Za tento druh provokace se však věru nemám důvod stydět a myslím, že nikdo slušný mi to také nemůže vyčítat.
Václav Havel o Žebrácké opeře

Naděje na uvedení Žebrácké opery v pražském divadle byla příliš iluzorní

Svou variaci na námět parodické opery Johna Gaye napsal Václav Havel na výzvu Činoherního klubu. Jenže když ji v roce 1972 dokončil, bylo jasné, že naděje na uvedení Žebrácké opery v pražském divadle byla příliš iluzorní. Po závanu svobody šedesátých let vstupovala země do časů tuhé normalizace a předložit publiku obraz společnosti fungující na principu naprosté bezzásadovosti, ve kterém symbióza policie a podsvětí vytváří nepřehledný systém polopravd, udavačství a korupce, bylo nemyslitelné nejen v pražském, ale v jakémkoli československém divadle.

Natáčení hry Václava Havla Žebrácká opera, Jiří Dvořák

O tom, jak výmluvně Havlova komedie zrcadlila nastupující poměry, svědčí i panická reakce komunistického režimu na premiéru, kterou zakázanému autorovi uspořádal režisér Andrej Krob se svým amatérským Divadlem na tahu v hospodě v Horních Počernicích v roce 1975. „Působilo trochu přízračně přihlížet uprostřed profízlovaného režimu tak brilantní analýze policejního fízlovství,“ vzpomínal po letech divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, který tehdy seděl v hledišti. StB, jíž představení na pražské periferii uniklo, pak aspoň dodatečně (a o to zavileji) trestala za účast jak účinkující, tak diváky.

Natáčení hry Václava Havla Žebrácká opera, Klára Sedláčková-Oltová

Do listopadu ´89 zůstalo představení v Horních Počernicích jediným uvedením Havlovy Žebrácké opery u nás. Po sametové revoluci se dočkala nejen úspěšné inscenace v Činoherním klubu (režie Jiří Menzel), ale hrála se na mnoha jevištích v nejrůznějších nastudováních a ukázalo se, že svou platnost rozhodně neztratila.

Dokonale přesvědčivé a přitom naprosto účelové slovní árie

Šéf londýnského podsvětí Peachum se snaží zabrzdit vzestup konkurenčního zlodějského gangu kapitána Macheathe. Nastrčí tedy pověstnému svůdci svou dceru, aby získal spolehlivý zdroj informací. Jenže protivník má zase své metody, a tak se v podsvětí rozpoutá kartelová válka, která samozřejmé neunikne pozornosti šéfa místní policie Lockita. Praktiky ochránců zákona si s postupy mafiánů v ničem nezadají, každý sleduje své cíle, každý lže každému a zároveň je v každém okamžiku připraven s ním uzavřít dohodu. To všechno vyjádřeno vysoce kultivovaným a sofistikovaným jazykem, kterým vládnou jak zloději, tak prostitutky. V dokonale přesvědčivých a přitom naprosto účelových slovních áriích postavy Havlovy opery obratně manipulují se skutečností a dovádějí princip bezzásadovosti a lži k dokonalosti.

Václav Havel: Žebrácká opera

Nestihli jste poslech on-line? Žebráckou operu Václava Havla, hru o morálce a manipulaci, vydává na CD vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis

Osoby a obsazení: Macheath (Jiří Dvořák), William Peachum (Viktor Preiss), Elizabeth Peachumová (Taťjana Medvecká), Polly (Klára Sedláčková-Oltová), Bill Lockit (Tomáš Töpfer), Mary Lockitová (Jitka Smutná), Lucy (Tereza Dočkalová), Harry Filch (Jaromír Dulava), Diana (Jana Preissová), Jenny (Magdaléna Borová), Betty (Dana Černá), Vicky (Lada Jelínková), Ingrid (Lucie Polišenská), Harold (Zdeněk Velen), Jim (Jiří Suchý) a Jack (Lubor Šplíchal)

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Renata Venclová
Hudba: Matěj Kroupa
Režie: Lukáš Hlavica

Natočeno v roce 2019.