V tmavomodré hodině. Nový román švýcarského autora Petera Stamma sklízí nadšené recenze
Dokumentaristka Andrea a kameraman Tom natáčejí portrét známého spisovatele. Spisovatel je Švýcar, film točí v Paříži, kde momentálně žije a tvoří. Původním záměrem je filmovat jej při psaní jeho nového románu. Po několika setkáních autor evidentně ztratí zájem o další natáčení. Andrea se tedy vydává hledat jeho lásku z mládí a přitom se stále více ocitá ve vlastní životní krizi. Nakonec je román příběhem ich-vypravěčky Andreji opatřený vsuvkami z autorova života.
To je stručný obsah Stammova nového, v pořadí osmého titulu, který vyšel – přesně podle plánu – 18. ledna v den autorových šedesátých narozenin. Současně byl uveden dokumentární film, který pod názvem Wechselspiel – Vzájemné působení – dokumentuje psaní románu v rozhovorech s autorem při procházkách po Paříži. V hlavní roli Peter Stamm, roli filmařky Andreji a kameramana Toma převzali profesionální herci. Poté co jsem přečetla knihu a podívala se na film, dostavil se pocit jakéhosi zrcadlení, podobného petřínskému bludišti – fikce se prolíná s realitou.
Je mi jasné, že tento román je tím nejlepším, co Peter Stamm doposud napsal. A jedním obrovským překvapením je humor, který bychom v předešlých románech tohoto švýcarského lakonicky píšícího autora těžko hledali.
Proč zrovna název V tmavomodré hodině?
Možným vysvětlením je citát z Andreiných úvah o Richardovi na prvních stránkách knihy „Má v sobě něco modrého, nevím, jak bych to jinak vyjádřila. To něco je hladké a lesklé a průhledné. Občas to vypadá skoro jako sklo, občas jako kapka vody, která se rozplyne, jakmile se jí dotkneme. To modré v něm není moc velké. Když nedává pozor, je to v jeho očích, ovšem když je pozorný, jsou jeho oči jako zrcadla.“
Související
-
Kultivovaný zahradník. Německému historikovi Stefanu Rebenichovi vychází titul sebraných sloupků
Stefan Rebenich je německý historik, specialista na starověk. Jeho koníčkem je zahrada. Píše o ní pravidelné sloupky pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.
-
Jak jít dál, když jít dál nelze? Na německých pultech se objevil literární debut Stefana Hornbacha
Titul Přežít psa neskýtá příliš optimistickýá obsah. O nekonvenčním pojetí vážného tématu tohoto románového debutu referuje Eva Novak.
-
Co by bylo kdyby. I těmito úvahami se zabývá Bernhard Schlink ve své nové divadelní hře
Hru 20. červenec včera zveřejnilo švýcarské nakladatelství Diogenes. Zatím se neví, jaká divadla a kdy ji budou mít na repertoáru. Eva Novak ji četla a referuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.