Úkrok ze světa velké literatury. Existuje ještě dnes literární underground?
Underground v současné literatuře: Jaroslav Tvrdoň o autorských knihách
Co všechno musí zvládat člověk, který se rozhodne vydávat knihy svépomocí? A co přesně znamená sousloví „autorská kniha“? O tom natáčel Petr Šmíd s vysokoškolským pedagogem, knižním grafikem a majitelem samizdatového nakladatelství Officina Praha Jaroslavem Tvrdoněm v druhém díle minisérie o literárním undergroundu dnešních dnů, kde jsme nakousli i otázku financování podobných projektů.
Související
-
Co mainstream nemůže nabídnout? Ostrůvky pozitivní deviace
Co dnes znamená slovo underground? Vždy jde o společenství, či síť lidí, kteří se vzájemně znají. Dokážou si pomoci a sdílení společného zážitku je pro ně víc než profit.
-
Petr Januš a Jaroslav Tvrdoň, nakladatelství Rubato
V Praze vzniklo nové nakladatelství. Jmenuje se Rubato a jejich prvním titulem jsou zápisky básníka, výtvarníka a divadelníka Jeana Cocteaua nazvané Opium, Deník je...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.