Ukrajinská barokní hudba 17. století. Seznamte se s Mykolou Dyletským

12. duben 2024

V Koncertu klasika se 12. dubna rozezní skladby Mykoly Dyletského ve společnosti lidových písní a několika skladeb dalších autorů. Začínáme ve 20 hodin na Vltavě.

Položil základy hudebnímu názvosloví pro oblast dnešní Ukrajiny, Běloruska a Ruska, popsal jako první kvintový kruh a také zhudebnil ortodoxní liturgii v duchu italské hudby 17. století.

O jeho životě toho víme jen málo a tak ho více přiblíží právě jeho hudba, která je velmi blízká té české třeba od Adama Michny z Otradovic nebo písním z barokních kancionálů. 

Interpretace se ujme soubor Ensemble Aeldmusic, jehož členové našli útočiště v Lotyšsku po napadení Ukrajiny Ruskem v roce 2022.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.