Ukolébavky uklidňují i rodiče – ventilují v nich své obavy a plány

16. červen 2023

Ukolébavky jsou jedním z nejstarších typů písní. Zpívají se nejen při uspávání dětí, ale i během péče o umírající či při nespavosti. Když literát Federico García Lorca studoval texty španělských ukolébavek, všiml si, že mnoho z nich má poetický charakter a mohou být i plné smutku. Ke komu a jak ukolébavky promlouvají napříč kulturami? Odpovědi nabízí ArtCafé s muzikologem a psychologem Romanem Mlejnkem, které spolu s pestrou řadou hudebních ukázek přináší Anna Kolářová.

V některých ukolébavkách se vyskytují i texty ve smyslu, až usneš, já půjdu pryč. Jejich spektrum je opravdu veliké.
Roman Mlejnek

V ArtCafé uslyšíte například písně Thula Mtwana, Gjendines Bådnlåt či Bà Bà mo Leanabh v podání Christiny Stewart. MC Gey rapuje uspávaku Až budete spát, zazní také Halaj, belaj, malý synku v interpretaci Zuzany Lapčíkové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.