Nechte se pohltit hudbou inspirovanou východní filozofií a vyhněte se kýči

19. únor 2021

Anna Ribanská představuje hudbu inspirovanou spiritualitou východu, ve které nezní levné syntetizátory. Může taková hudba patřit k nejváženějším dílům hudební historie?

Vliv jógy a dalších východních filozofických směrů či meditačních technik pozorujeme i v tvorbě muzikantů různých žánrů, od popu po jazz. V ArtCafé Anny Ribanské proto uslyšíte nejen skladby od The Beatles, ale třeba i Alice Coltrane. Získáte tipy na nevšední jógový playlist, ve kterém figuruje například formace Hælos. Na elektronickou hudbu nahlédneme z nečekaného úhlu s Aishou Devi. Rapper Londrelle pro změnu skrze svou tvorbu poukáže na vlastní duchovní jednotu.

Pořad připravila: Anna Ribanská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.