Tomáš Hobzek: Supernatural Phenomena

26. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Hobzek: Supernatural Phenomena

Novinka bubeníka a skladatele Tomáše Hobzeka, jejímž cílem je zachytit tajemství v hudební komunikaci. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…). Nahrávku pořídil kvartet ve složení Tomáš Hobzek - bicí a perkuse, Marcel Bárta - saxofony, Vít Křišťan - piano a Tomáš Liška - akustická basa. Název alba chce evokovat ono tajemství v hudební komunikaci, které je součástí jazzové hudby díky její částečně spontánně utvářené formě a improvizaci. Proto Supernatural Phenomena, tedy svým způsobem nadpřirozené jevy. Album obsahuje 10 kompozic, pro které jsou příznačné spíše rozlehlejší plochy, postupné rozvíjení a řetězení jednotlivých melodických či harmonických progresí, než ostře kontrastní bloky. Převážná většina skladeb probíhá ve středních tempech, nedá se říci, že by bylo ani usedlé, ani naopak příliš divoké. Určitá nespoutanost se naopak jasně zrcadlí v hudebních nápadech a vůbec v průběhu melodické invence jednotlivých hráčů. V improvizačních linkách dochází k velmi zajímavým věcem - saxofony Marcela Bárty se více než technickou exhibicí zapíšou do uší zvukovou kreativitou, určitou expresí a dynamickou škálou, nebojí se hledat. Jeho výrazné hudební linky perfektně dotváří piano Víta Křišťana. V několika společných improvizacích je evidentní, jak dobře si v společném dialogu rozumí. (…) Vedle nepochybné instrumentální úrovně mzikanti potěšili nevšední souhrou, mírou vzájemné komunikace, která prorůstá všemi skladbami, jako scelující prostředek a klíčový fundament. Nahrávka svými hudebními prostředky říká, že většina věcí a jevů je o schopnosti a míře naší komunikace. V tomto ohledu je album Supernatural Phenomena skutečně ryzím skvostem, který se vymyká běžným hudebním škatulkám. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Animal Music.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...