Tichý blázen Ota Pavel aneb Život je krásný i krátký
Před padesáti lety zemřel Otto Popper, kterého dnes známe jako prozaika Otu Pavla. Jaký vlastně byl? Co se skrývá za jeho melancholickou tváří? Jaká tichá dramata v sobě nesl a čím čelil mizérii doby? Jak psal a proč pro něj byla podstatná přátelství a mezilidské vztahy? Tyto a mnohé jiné otázky byly podnětem ke vzniku pořadu, jehož reprízu k připomenutí smutného výročí zařazujeme. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 1967 vyšla kniha Plná bedna šampaňského a znamenala důležitý mezník v tvorbě jejího autora, Oty Pavla (1930–1973). Spisovatele, rozhlasového redaktora, novináře, sportovce, rybáře. Duše čisté i křehké, básníka dětství, řeky a jemné nostalgie.
Ota Pavel dokázal psát o sportovcích s neobyčejným vhledem, účastným a jemným, až máte dojem, že sportovní prostředí bylo pouhou kulisou lidského dramatu. Současně byl básníkem, milujícím samotu, který se však nebojí velkého a rušného světa stadionů a závodů. Děděná duševní nemoc jej vyčerpávala, bránila mu v soustavné činnosti, přesto pro něj psaní bylo bytostnou potřebou, znovu povstáváním, léčebným procesem. Psal pomalu, těžce, jeho věty se rodily bolestně, avšak z jeho textů dýchá průzračnost. „Psaní mu sice duševně pomáhalo, ale zároveň ho fyzicky ničilo, ocitl se v začarovaném kruhu,“ prohlásil o něm kdysi přítel Arnošt Lustig.
O vztahu mezi Arnoštem Lustigem a Otou Pavlem vyprávěl Pepi Lustig a fotograf Vratislav Tachezy. Autorovou písemnou pozůstalostí nás provedl a nad málem nečitelnými rukopisy se pozastavil Petr Kotyk, autor skvělé knihy Krásně jsem si početl. Na Otu Pavla zavzpomínal jeho syn Petr a fotbalový internacionál Ján Geleta. Reflexí přispěl čtenář Pavlových knih, současný kapitán fotbalové Dukly Praha Marek Hanousek. Z archivních záznamů zazněl hlas spisovatele, jeho manželky Věry a matky Hermíny.
Čtěte také
Celý pořad doprovází spisovatelova oblíbená hudba a prostupují jej fragmenty z méně známých Pavlových textů z pozůstalosti v pozoruhodné interpretaci Vladimíra Javorského. Textů Arnošta Lustiga se ujal Václav Vašák.
Související
-
Ota Pavel: Když jsem umíral, viděl jsem řeku. Pásmo z textů z pozůstalosti a dopisů
Spisovatel a sportovní reportér podává zprávu o lásce ke svému řemeslu i bolesti z něj plynoucí.
-
Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele
Kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí vzpomíná na ty, kteří se vepsali do dějin středních Čech, obohatili jejich historii i kulturu, a přesto je skoro nikdo nezná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.