Tak nějak to bylo a tak nějak to je. Osudy architekta Miroslava Masáka
Výběr ze vzpomínkové knihy významné osobnosti české architektury, spoluzakladatele libereckého Sialu a jeho unikátní Školky, vysokoškolského profesora, bývalého poradce prezidenta Václava Havla a člověka pevného charakteru. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Miroslav Masák (* 23. května 1932) patří ke klíčovým osobnostem české architektury. Narodil se v Úvalech a prožil zde větší část svého života včetně válečné doby. Byl skautem i celoživotním sportovcem – ligovým házenkářem, atletem. Na studiích architektury skončil de facto nedopatřením, ale přesto se stal jedním z nejuznávanějších českých architektů.
V srpnu 1968 spoluorganizoval nenásilný odpor proti sovětským okupantům v Liberci. Po normalizačních prověrkách nemohl cestovat, přišel o různé veřejné i pracovní funkce, ale nadále se mohl věnovat architektuře. Účastnil se disidentských setkání, večírků i koncertů na Hrádečku, byl tedy zároveň i pod dohledem Stb.
Čtěte také
Po revoluci v roce 1989 byl několik let poradcem prezidenta Václava Havla a významně se podílel na otevření Pražského hradu veřejnosti. Masákovy knižní vzpomínky, vydané před několika lety, měly napříč čtenářskými generacemi velký ohlas, takže v roce 2022 vyšly znovu, v rozšířeném vydání.
Architekt, spoluzakladatel libereckého Sialu a jeho unikátní Školky, vysokoškolský profesor, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a také člověk pevného charakteru zasazuje své postřehy a vzpomínky do širokého rámce společenských i kulturních událostí a text se tak stává poutavou a osobitou kronikou naší společnosti. K nejdůležitějším pracím Miroslava Masáka na poli architektury patří pavilon F na Libereckém výstavišti, obchodní dům Máj v Praze, obchodní středisko Ještěd v Liberci či rekonstrukce Veletržního paláce pro Národní galerii.
Vybrané pasáže z knihy Tak nějak to bylo a tak nějak to je čte Jaromír Meduna, v závěru pátého dílu pak promlouvá i Miroslav Masák.
Související
-
Sladké jsou někdy plody protivenství. Poslechněte si Osudy Martina Hilského!
Profesor anglistiky, překladatel, shakespearolog a nositel mnoha cen Martin Hilský oslavil 8. dubna své osmdesáté narozeniny.
-
Osudy Viktora Preisse. Vzpomínky divadelního, filmového, dabingového a rozhlasového herce
Významný herec se ve svém vyprávění vrací do dětství prožitém v pražském Karlíně, vzpomíná na studia na DAMU a rekapituluje svou kariéru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka