Ta umí to a ten zas tohle… Ve své třetí knize pro děti učí Olga Stehlíková malé čtenáře respektovat lidskou rozmanitost
Loňský ročník tradiční literární soutěže pořádané nakladatelstvím Albatros, jehož téma znělo Svět kolem nás, vyhrál rukopis s názvem Katalog lidí. Text spisovatelky, redaktorky a literární publicistky Olgy Stehlíkové se nyní dočkal knižního vydání – ovšem pod novým titulem Já, člověk a s ilustracemi Nikoly Logosové.
Odbornou porotu zaujal příspěvek Olgy Stehlíkové „propracovaným konceptem, stylistickou vyzrálostí i aktuálním tématem identity a jejího hledání v neustále se měnícím světě“. A s tím nelze než souhlasit. Nutno dodat, že konkurence to tentokrát opravdu neměla jednoduché – Stehlíková má zkušeností s literaturou ve všech podobách na rozdávání, a třebaže je v první řadě oceňovanou básnířkou, může se pochlubit i dvěma kladně přijatými knihami pro děti, Kařut a Řabach a Kluci netančej.
Originální encyklopedie s feministickým podtónem
Stostránková, barvami hýřící publikace určená dětem od osmi let, která svým formátem vskutku připomíná katalog, sešit nebo časopis, se vyznačuje promyšleným konceptem, v jehož jádru stojí nelehká otázka: co dělá člověka člověkem? Autorka si je pochopitelně dobře vědoma toho, že na tuto odvěkou a zapeklitou otázku neexistuje jediná vyčerpávající odpověď. Místo jejího marného hledání proto nabídla dětem možnost vžít se na malý okamžik do kůže někoho jiného – ba přímo do celé kopy, tedy zhruba šedesáti různých jedinců – a tím zároveň nahlédnout z nové širší perspektivy lidstvo jako takové.
Čtěte také
Sbírka jejích portrétů je přitom velmi rozmanitá nejen co se týče věku, povolání a dalších rysů popisovaných osob, ale i pokud jde o samotné katalogizační atributy. Jednotlivé postavy tu charakterizuje jejich sociální status, sexuální orientace, rodinné poměry, zaměstnání, stáří, vzhled, ale také kupříkladu jejich zdravotní handicap. A i když co do zastoupení mužského a ženského pohlaví jde o přehlídku pečlivě vyváženou, nelze nepostřehnout autorčinu záslužnou snahu vštípit svým mladým čtenářům přesvědčení, že při volbě budoucího povolání se musí řídit jediným – totiž hlasem vlastního srdce. A proto zde ženy figurují i v rolích, které čistě staticky doposud zůstávají spíše doménou mužů – nalezneme tu nejen vědkyni nebo lékařku na misi, ale dokonce i bohatou filantropku či astronautku.
Člověka nejlépe poznáš skrze jeho příběh
Ačkoliv se Olga Stehlíková nevyhýbá ani odvrácené straně lidské společnosti a seznamuje děti kupříkladu s osudem narkomana, vězně, ženy trpící depresí nebo nezaměstnaného člověka, malí čtenáři si z její knihy budou odnášet převážně pozitivní dojmy. Přesvědčí se nejen o rozmanitosti lidské rasy, ale také o našich nekonečných možnostech seberealizace, o naší neobyčejné síle překonávat útrapy a o našem daru konat dobro, ať už jsme kdekoliv a čímkoliv.
Související
-
Na cestě k prozření. Dystopicky laděné Vřeteno je románovým debutem umělce Jakuba Königa
Nyní renesančnímu umělci, známému z hudební scény jako Kittchen, vyšel kromě nové desky nazvané Puls také první román Vřeteno, nesoucí podtitul „román z propasti“.
-
Melancholické příběhy z multikulturního Západu. Vyšla povídková sbírka spisovatelky Kláry Hůrkové
Spisovatelka, překladatelka a malířka Klára Hůrková se sice narodila roku 1962 v Praze, ale už třicet let žije v německých Cáchách.
-
Nevítané návštěvy. Českého vydání se dočkal knižní debut jednoho z mistrů současného hororu
Kniha Písně mrtvého snivce nabízí tuzemským čtenářům poprvé možnost hlubšího seznámení s tvorbou oceňovaného amerického spisovatele Thomase Ligottiho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.