Ta umí to a ten zas tohle… Ve své třetí knize pro děti učí Olga Stehlíková malé čtenáře respektovat lidskou rozmanitost

17. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Olga Stehlíková

Loňský ročník tradiční literární soutěže pořádané nakladatelstvím Albatros, jehož téma znělo Svět kolem nás, vyhrál rukopis s názvem Katalog lidí. Text spisovatelky, redaktorky a literární publicistky Olgy Stehlíkové se nyní dočkal knižního vydání – ovšem pod novým titulem Já, člověk a s ilustracemi Nikoly Logosové.

Přebal knihy Olgy Stehlíkové: Já, člověk

Odbornou porotu zaujal příspěvek Olgy Stehlíkové „propracovaným konceptem, stylistickou vyzrálostí i aktuálním tématem identity a jejího hledání v neustále se měnícím světě“. A s tím nelze než souhlasit. Nutno dodat, že konkurence to tentokrát opravdu neměla jednoduché – Stehlíková má zkušeností s literaturou ve všech podobách na rozdávání, a třebaže je v první řadě oceňovanou básnířkou, může se pochlubit i dvěma kladně přijatými knihami pro děti, Kařut a Řabach a Kluci netančej.

Originální encyklopedie s feministickým podtónem

Stostránková, barvami hýřící publikace určená dětem od osmi let, která svým formátem vskutku připomíná katalog, sešit nebo časopis, se vyznačuje promyšleným konceptem, v jehož jádru stojí nelehká otázka: co dělá člověka člověkem? Autorka si je pochopitelně dobře vědoma toho, že na tuto odvěkou a zapeklitou otázku neexistuje jediná vyčerpávající odpověď. Místo jejího marného hledání proto nabídla dětem možnost vžít se na malý okamžik do kůže někoho jiného – ba přímo do celé kopy, tedy zhruba šedesáti různých jedinců – a tím zároveň nahlédnout z nové širší perspektivy lidstvo jako takové.

Čtěte také

Sbírka jejích portrétů je přitom velmi rozmanitá nejen co se týče věku, povolání a dalších rysů popisovaných osob, ale i pokud jde o samotné katalogizační atributy. Jednotlivé postavy tu charakterizuje jejich sociální status, sexuální orientace, rodinné poměry, zaměstnání, stáří, vzhled, ale také kupříkladu jejich zdravotní handicap. A i když co do zastoupení mužského a ženského pohlaví jde o přehlídku pečlivě vyváženou, nelze nepostřehnout autorčinu záslužnou snahu vštípit svým mladým čtenářům přesvědčení, že při volbě budoucího povolání se musí řídit jediným – totiž hlasem vlastního srdce. A proto zde ženy figurují i v rolích, které čistě staticky doposud zůstávají spíše doménou mužů – nalezneme tu nejen vědkyni nebo lékařku na misi, ale dokonce i bohatou filantropku či astronautku.

Člověka nejlépe poznáš skrze jeho příběh

Ačkoliv se Olga Stehlíková nevyhýbá ani odvrácené straně lidské společnosti a seznamuje děti kupříkladu s osudem narkomana, vězně, ženy trpící depresí nebo nezaměstnaného člověka, malí čtenáři si z její knihy budou odnášet převážně pozitivní dojmy. Přesvědčí se nejen o rozmanitosti lidské rasy, ale také o našich nekonečných možnostech seberealizace, o naší neobyčejné síle překonávat útrapy a o našem daru konat dobro, ať už jsme kdekoliv a čímkoliv.

autor: Petr Nagy
Spustit audio

Související