Nevítané návštěvy z jiných dimenzí. Českého vydání se dočkal knižní debut jednoho z mistrů současného hororu
Kniha Písně mrtvého snivce nabízí tuzemským čtenářům poprvé možnost hlubšího seznámení s tvorbou oceňovaného amerického spisovatele Thomase Ligottiho, z jehož bohatého díla u nás dosud vyšlo – časopisecky nebo v antologiích – jen několik povídek. Překladatelem přítomného souboru krátkých próz je Milan Žáček, v jehož malém rodinném nakladatelství Carcosa kniha také vyšla coby první svazek edice Temnosti.
Sedmašedesátiletý autor žijící na Floridě, v jehož žilách proudí krev Sicilanů a kterého list The Washington Post označil za „nejlépe střežené tajemství v současném literárním hororu“, působil přes dvacet let jako nakladatelský redaktor a této životní etapě posléze věnoval knihu S prací jsem ještě neskončil: tři příběhy korporátního hororu.
Počátky autorovy vlastní literární tvorby spadají do raných 80. let, první verze jeho sbírky Písně mrtvého snivce pochází z roku 1985. Po vydání několika dalších svazků povídek a novel, za které získal řadu žánrových cen, přesedlal kolem roku 2000 spíše na esejistiku a témata, jimiž se zabýval ve svých prózách, rozpracoval ve dvousetstránkovém filozofickém pojednání, nazvaném Spiknutí proti lidské rase a vydaném roku 2010. Tuto knihu mimochodem později označil za jeden ze svých inspiračních zdrojů Nic Pizzolatto, scenárista první řady seriálu True Detective, u nás uvedeného pod názvem Temný případ.
Poutavý vypravěč i znalec žánru
Písně mrtvého snivce rozhodně nejsou knihou, kterou by nutně ocenil každý fanoušek literárního hororu jako takového. Pokud však patříte k intelektuálněji založeným milovníkům hrůzy, pak si při četbě Ligottiho povídek nejspíše přijdete na své. Nemluvě o tom, že dotyčná kniha, čítající 320 stran a doprovázená působivými černobílými ilustracemi ukrajinského umělce Sergeje Krykuna, představuje vskutku důstojné uvedení významného představitele světové fantastiky druhé poloviny 20. století na českou scénu. Na závěr si neodpustím ocitovat alespoň jednu z Ligottiho znepokojivých tezí, která do značné míry vystihuje jeho autorský postoj: „Život je zlý sen, jenž na vás zanechává stopu, aby dokázal, že je ve skutečnosti reálný.“
Související
-
Melancholické příběhy z multikulturního Západu. Vyšla povídková sbírka spisovatelky Kláry Hůrkové
Spisovatelka, překladatelka a malířka Klára Hůrková se sice narodila roku 1962 v Praze, ale už třicet let žije v německých Cáchách.
-
Českou držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu se stala Lucie Faulerová s románem Smrtholka
Hudební kompozici prózy i zpracování příběhu o rodinných tragédiích ocenila česká porota, která z pětice nominovaných vybrala letošního laureáta Ceny EU za literaturu.
-
Románový debut Gábiny Pokorné V hlavě si právem vysloužil nominaci na Cenu Jiřího Ortena
Próza vydaná nakladatelstvím Práh nese podtitul „ze zápisků mladé schizofreničky“ a čtenáře nechává nahlédnout do rozervané mysli mladé ženy trpící touto duševní chorobou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.