Světlo určuje, co můžeme vidět a co ne. A v té chvíli funguje magie na jevišti
Řemeslo nebo umění? Osvětlovač nebo light-designer? Justin Svoboda mluvil se svými hosty o stavu české light-designérské scény.
Ve studiu vltavského ArtCafé se sešli vedoucí Ateliéru světelného designu na DIFA JAMU v Brně, Vladimír Burian, s režisérem Petrem Boháčem a mluvili o tom, jak se svítí na českých scénách, kde se dá v tomto umění vzdělávat, a jak lze o světle na jevišti uvažovat. Telefonicky se do rozhovoru přidal i light-designer Jiří Šmirk, který je součástí Institutu světelného designu, který od roku 2008 nabízí možnosti vzdělávání i inspirativních setkání s praktiky.
„Náš rybníček je tak roztomile malý,“ přiblížil svou komunitu Šmirk s přáním pro Institut, aby popošel směrem ven a rozvíjel se dál. Učení se light-designu má své místo i v českém akademickém prostoru. „Je naprosto důležité, aby byl světelný design součástí uměleckého vzdělávání, abychom jej mohli vnímat a analyzovat,“ uvedl Vladimír Burian, který Ateliér světelnéh odesgnu vede od roku 2017.
Začínám prostorem, ne příběhem.
Petr Boháč
Dle hostů osciluje praxe ve svícení na českých divadelních scénách mezi dvěma póly: na jednom jsou tvůrčí tymy, jejichž součástí je i light-designer a světlo je důležitým výrazem, a na straně druhé jsou produkce, ve kterých se soustředí jen na to, aby bylo na scénu vidět. Režisér Petr Boháč uvedl, že on sám začíná s novým projektem vždy u prostoru a u světla, ale je si vědom toho, že to není obvyklá praxe.
Tematickou hudbu vybral: Ondřej Bambas
Související
-
Nejdůležitější je teď láska k bližnímu a radost ze života, říká vizuální umělec Jiří Černický
Kreslí, vyrábí multimediální instalace, experimentuje s malbou, má hotový román inspirovaný rodným Ústeckem, komentuje společenské dění a je aktivním muzikantem.
-
Fascinace světlem. Zaostřeno na světelný design v divadle
Kudy vede cesta k pochopení a ovládnutí světla ve scénickém prostoru? Jaké jsou požadavky a trendy v tomto oboru a jaký prostor pro tvůrčí kreativitu nabízí?
-
Festival Lunchmeat slaví deset let. Letošní ročník zahájí 360° show Aurora Cerebralis Dashy Rush
Festival elektronické hudby a nových médií Lunchmeat začíná 30. září a potrvá skoro týden. Do Prahy přiveze opět to nejzajímavější ze světové audiovizuální scény.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.