Švejka si vzal do exilu skoro každý, proto ho Škvorečtí nakonec nevydali, říká literární kritik Michael Špirit
Od Josefa Škvoreckého má rád všechno. „Každá jeho kniha je jiná, s jinými tématy. Tím nepřetržitě zklamával, protože čtenáři vždy čekali další Zbabělce,“ říká ve Vizitce. Nakladatelství 68 Publishers bylo podle něj výjimečné svým edičním plánem a skvělými tituly. V čem tkví bohatost Škvoreckého stylu? A jak rafinovaná je jeho obecná čeština? Ptá se Karolína Koubová.
Související
-
Errol, Danny, Škvorda nebo Škvorák. Uplynulo 100 let od narození spisovatele Josefa Škvoreckého
Josef Škvorecký se narodil před 100 lety, 27. září 1924 v Náchodě a zemřel v 87 letech 3. ledna 2012 v kanadském Torontu, kde strávil poslední čtyři dekády svého života.
-
Před 100 lety se narodil spisovatel Josef Škvorecký. Pojďte se projít jeho rodným Náchodem
Dnes je 100 let od narození spisovatele a překladatele Josefa Škvoreckého. Po emigraci do Kanady v roce 1969 přednášel na univerzitě v Torontu a psal další knihy.
-
Škvorecký 100: Témata jeho knih jako svoboda či manipulace jsou stále aktuální
Saša Michailidis se ptá Dany Peerless a Lubomíra Machaly.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.