Svědectví znovuobjeveného romantika

15. duben 2022

Nová nahrávka děl Václava Jindřicha Veita (1806–1864), česko-německého skladatele ovlivněného Beethovenem, jehož hudební odkaz, stejně jako tvorbu řady skladatelů jeho generace, zastínil Bedřich Smetana. Hodnocení připravil Jindřich Bálek, komentář čte Daniel Jäger. 

(…) Co nové CD s díly Jana Jindřicha Veita obsahuje konkrétně? Koncertní předehru považovanou za autorovu prvotinu v daném žánru – což vzhledem k tomu, jaký samouk to byl, stojí za pozornost samo o sobě. Potom světovou premiéru nahrávky dvou vět Houslového koncertu, u kterého zůstává záhadou, kam se ztratila věta první. Koncert skvěle zde provedl mladý talentovaný houslista Milan Al-Ashhab. A pak do třetice asi nejvýznamnější z Veitových kompozic, více jak půlhodinovou Symfonii e-moll, kterou sám autor považoval za vrcholné dílo. Tuto novou nahrávku lze považovat za její nový vzorový snímek. (…) Je to skvělý počin všech členů realizačního týmu v čele s dirigentem Zdeňkem Klaudou, jeho komorní filharmonií L’Armonia Terrena, a vydavatelstvím Nibiru. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.