Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice, která se zasloužila o šíření křesťanství
Rozčeřené vlny na Dlani svaté Ludmily mají připomínat vliv světice na šíření křesťanství
V Mělníku, u jednoho z nejstarších kostelů v Čechách, by měla vzniknout vodní instalace s názvem Dlaň svaté Ludmily. Instalace podle návrhu architektů Pavla Uličného a Anny Cisárikové by měla být na plácku u kostela svatého Petra a Pavla.
Kontroverze nefigurativní sochy
Socha má podobu kulatého zrcadla z vodní hladiny, zrcadlo bude vtisknuto v úrovní dlažby. „Když přicházíte z náměstí, uvidíte hladinu v úrovni očí a zrcadlí se v ní kostel a nebe,“ popisuje Pavel Uličný.
Návrh zvítězil ve veřejné soutěži a vzbudil rozruch. Řada lidí počítala s figurativní sochou, instalace bude ovšem spíš vodním prvkem.
„Voda je s Mělníkem spojená – jsme tu přímo nad soutokem s nádhernou vyhlídkou. Voda je také symbol pramene, počátku, šíření. Svatá Ludmila přijala křesťanství, postavila se za něj a řekla, že tímto směrem celý národ půjde,“ vysvětluje Pavel Uličný, co autory návrhu inspirovalo.
Farníci jsou proti, bojí se hluku
Čeho se bojí zejména věřící, je fakt, že se u sochy, de facto přímo u kostela, budou shromažďovat lidé, děti, bude tam hluk a budou se tam napájet zvířata. „Samo o sobě je to umělecké dílo úžasné. Ale lokalita není příliš šťastná. Myslím, že mluvím za celou farnost, když řeknu, že s tím nesouhlasíme,“ říká místní farář Jacek Zyzak.
Právě samotné umístění je ale pro autory návrhu zásadní. „Je to intenzivně navštěvované místo a tím, že s tou sochou budou lidé v interakci, se bude odkaz svaté Ludmily šířit.“
O tom, zda město instalaci nechá vytvořit, budou definitivně rozhodovat zastupitelé i v závislosti na tom, kolik se najde v rozpočtu města peněz. Samotná instalace by mohla proběhnout během dvou nebo tří let.
Související
-
Svatá Ludmila – 1100 let od smrti první české světice připomeneme koncerty i znovuobjevenou hrou
Září roku 921, kdy své pozemské tělo opustila kněžna Ludmila a stala se první českou svatou, je pevným kamenem našich dějin. Velevýznamnou ženu připomínáme i ve vysílání.
-
Duchovní Evropa. Svatá Ludmila a kyjevská církev
S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.