Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice, která se zasloužila o šíření křesťanství

Rozčeřené vlny na Dlani svaté Ludmily mají připomínat vliv světice na šíření křesťanství

V Mělníku, u jednoho z nejstarších kostelů v Čechách, by měla vzniknout vodní instalace s názvem Dlaň svaté Ludmily. Instalace podle návrhu architektů Pavla Uličného a Anny Cisárikové by měla být na plácku u kostela svatého Petra a Pavla.

Kontroverze nefigurativní sochy

Socha má podobu kulatého zrcadla z vodní hladiny, zrcadlo bude vtisknuto v úrovní dlažby. „Když přicházíte z náměstí, uvidíte hladinu v úrovni očí a zrcadlí se v ní kostel a nebe,“ popisuje Pavel Uličný.

Hladina vodního prvku bude někdy nehybná, jindy ji bude čeřit vítr (vizualizace)

Návrh zvítězil ve veřejné soutěži a vzbudil rozruch. Řada lidí počítala s figurativní sochou, instalace bude ovšem spíš vodním prvkem.

„Voda je s Mělníkem spojená – jsme tu přímo nad soutokem s nádhernou vyhlídkou. Voda je také symbol pramene, počátku, šíření. Svatá Ludmila přijala křesťanství, postavila se za něj a řekla, že tímto směrem celý národ půjde,“ vysvětluje Pavel Uličný, co autory návrhu inspirovalo.

Farníci jsou proti, bojí se hluku

Čeho se bojí zejména věřící, je fakt, že se u sochy, de facto přímo u kostela, budou shromažďovat lidé, děti, bude tam hluk a budou se tam napájet zvířata. „Samo o sobě je to umělecké dílo úžasné. Ale lokalita není příliš šťastná. Myslím, že mluvím za celou farnost, když řeknu, že s tím nesouhlasíme,“ říká místní farář Jacek Zyzak.

Právě samotné umístění je ale pro autory návrhu zásadní. „Je to intenzivně navštěvované místo a tím, že s tou sochou budou lidé v interakci, se bude odkaz svaté Ludmily šířit.“

O tom, zda město instalaci nechá vytvořit, budou definitivně rozhodovat zastupitelé i v závislosti na tom, kolik se najde v rozpočtu města peněz. Samotná instalace by mohla proběhnout během dvou nebo tří let.

Spustit audio

Související