Svatá Ludmila – 1100 let od smrti první české světice připomeneme na Vltavě koncerty i znovuobjevenou hrou

7. září 2021

Je polovina září, hluboká noc a v Tetíně právě opouští své pozemské tělo kněžna Ludmila. Poté, co její krk obtočil lehký šál, stala se vůbec první českou svatou. Jak přesně se tehdy události seběhly, o tom historici stále polemizují. Rok 921 je ale rozhodně pevným kamenem našich dějin. Právě proto tuto velevýznamnou ženu připomínáme i ve vltavském vysílání.

Program

  • 6. 9.
    Mozaika
    Svatoludmilský rok – odkaz a přítomnost světice / 10 dílů + posluchačská soutěž
  • 11. 9.
    Operní večer – A. Dvořák: Svatá Ludmila
  • 12. 9.   
    Hra pro pamětníky – J. K. Tyl: Krvavé křtiny
  • 12. 9.
    Jak to vidí…
    Host: Kateřina Ostatnická, ředitelka Komunitního centra sv. Ludmily v Tetíně. Moderuje Zbigniew Czendlik. /Dvojka/
  • 13. 9. - 18. 9. 
    Po Česku s Václavem Žmolíkem
    Týdenní seriál po stopách nejstarších Přemyslovců, končící sobotním živým přenosem z Tetína. /Dvojka/
  • 13. 9. 
    Stopy, fakta, tajemství…
    Vražda zbožné kněžny aneb když Prahou táhli otroci. Pořad připravil Stanislav Motl. /Dvojka/
  • 13. 9.    
    Dopolední četba Legenda o Sv. Ludmile (PREMIÉRA)
  • 14. 9.    
    Dopolední četba – Z. Kalandra: Svatá Ludmila (PREMIÉRA)
  • 15. 9.    
    Dopolední četba – J. Izdný: Ludmila. Kněžna a světice (PREMIÉRA)
    Polední koncert – Schola Gregoriana Pragensis a sv. Ludmila
  • 18. 9.
    Staří mistři – F. V. Habermann: Mše o sv. Ludmile
  • 19. 9.
    Koncert bez hranic – od 20:15 přímý přenos koncertu z Vladislavského sálu Pražského hradu. SOČR a oratorium o sv. Ludmile J. Zástěry
  • 19. 9. 
    Jak to vidí…
    Host: historička Eva Doležalová. Moderuje sestra Angelika. /Dvojka/
  • 25. 9.
    Víkendová příloha
    Úcta ke sv. Ludmile – o církevněslovanských pramenech v písemnictví
    28. 9. 
    Svatá Ludmila a její doba – pohled historiků na dobu a význam světice 

Vltava nabídne jeden výrazný přímý přenos – současná hudba z Vladislavského sálu Pražského hradu bude znít v neděli 19. září. Nejúspěšnější skladatel vážné hudby podle hudební nadace OSA za rok 2017 a 2020 Jan Zástěra napsal oratorium ke cti svaté Ludmily a k provedení tohoto díla se sejdou renomovaní interpreti v čele se Soňou Červenou.

Čtěte také

Několik dalších hudebních pořadů se k oslavám světice připojí záznamy koncertů. Pořad Staří mistři nabídne nahrávku Mše o sv. Ludmile pražského barokního skladatele Františka Václava Habermanna ze sbírky šesti mší o českých zemských patronech Philomela Pia z roku 1747. Unikátní snímek vznikl letos v srpnu v produkci Českého rozhlasu ve spolupráci se souborem Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou.

Tradiční vysílací čas Operního večera pak připomene zásadní provedení oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka. Odehrálo se v pražské Katedrále Svatého Víta v roce 1984, tedy k uctění 80. výročí Dvořákova úmrtí. V rámci festivalu Pražské jaro nastudoval Svatou Ludmilu dirigent Václav Smetáček s vynikajícími sólisty Danielou Šounovou Broukovou, Leo Marianem Vodičkou či s Antonínem Švorcem.

Čtěte také

Polední koncert zase přinese program, který k poctě svaté Ludmily připravila Schola Gregoriana Pragensis. Provedla jej na festivalu Třeboňská nokturna 2021, v kostele svatých Petra a Pavla v jihočeské Soběslavi. Koncert je sestavený z mešní liturgie k svátku sv. Ludmily, hodinkového oficia k její poctě a samozřejmě neschází středověká hudba věnovaná svatému Václavovi.

Jméno kněžny Ludmily se však nebude objevovat jen v hudebních pořadech. Dopolední četba nabídne hned trojici premiérových textů. Legendu o svaté Ludmile přeložil z latiny Bohumil Ryba a byla publikována v souboru Nejstarší legendy přemyslovských Čech, který uspořádal Oldřich Králík. Text o Svaté Ludmile sepsal svého času také český divadelní a filmový kritik, historik, překladatel a novinář Záviš Kalandra do své monografické práce České pohanství, věnované našim nejstarším dějinám. Vedle něho pak budeme číst ještě z nové monografie nazvané Ludmila, Kněžna a světice, kterou připravil Jakub Izdný.

A zásadní dějinné události očima neméně zásadního dramatika přinese Hra pro pamětníky. Velkolepé, více než dvouhodinové zpracování Krvavých křtin J. K. Tyla pochází z roku 1954 a od těch dob se ještě nikdy nereprízovalo. Je tedy ideální čas připomenout si ho. Stejně tak jako si připomínáme tuto významnou postavu českých dějin – Svatou Ludmilu.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.