Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice, která se zasloužila o šíření křesťanství

Národní knihovna chystá výstavu s dvacítkou nejvzácnějších svatoludmilských textů

V pražském Klementinu, někdejší koleji Jezuitů, střeží řadu rukopisů a tisků, které se o naší první světici zmiňují. Dokládají tak úctu svaté Ludmile, která trvá už staletí, a jsou zdrojem, ze kterého historici a badatelé při zkoumání svatoludmilského tématu rovněž čerpají.

Ludmilina stopa ve starých rukopisech

Jedním z nich je třeba Svatojiřský breviář ze čtrnáctého století, kniha asi deset centimetrů tlustá s dřevěnými deskami. „Jde o pozdně gotickou vazbu, rukopis má asi jeden kilogram,“ opatrně vyndává knihu z papírové krabice kurátorka Národní knihovny Renata Modráková.

V rukavicích jí pak listuje. „Tady v kalendáři na září je uveden svátek svaté Ludmily už červenou barvou. Znamená to, že to byl velmi významný svátek, který se měl držet a který obnášel i speciální liturgické obřady.“

Otazníky nad Kristiánovou legendou

Textů o svaté Ludmile má knihovna uchovánu spoustu, jejich počet narůstal samozřejmě s příchodem knihtisku. Ty nejstarší zmínky jsou v asi dvaceti kusech, jako je Velislavova bible, Tannerova Svatá cesta nebo například univerzitní teze, což byl jakýmsi typem absolventského diplomu.

„Tady vidíme nádherné vyobrazenou svatou Ludmilu,“ ukazuje Renata Modráková, která zároveň chystá v Klementinu na prosinec velkou výstavu svatoludmilských textů.

Jedním z důležitých zdrojů o životě a smrti svaté Ludmily zůstává Kristiánova legenda, u níž se doteď vědci neshodli na tom, zda pochází z desátého, nebo až z dvanáctého století. To pro některé badatele zpochybňuje i věrohodnost svědectví Kristiána, který o Ludmile i Václavovi podrobně referuje.

Vzácná univerzitní teze (typ vysokoškolského diplomu), na které je vyobrazena (vpr. upr.) svatá Ludmila
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.