Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice, která se zasloužila o šíření křesťanství
Národní knihovna chystá výstavu s dvacítkou nejvzácnějších svatoludmilských textů

Národní knihovna chystá výstavu s dvacítkou nejvzácnějších svatoludmilských textů (3. díl z 10)
V pražském Klementinu, někdejší koleji Jezuitů, střeží řadu rukopisů a tisků, které se o naší první světici zmiňují. Dokládají tak úctu svaté Ludmile, která trvá už staletí, a jsou zdrojem, ze kterého historici a badatelé při zkoumání svatoludmilského tématu rovněž čerpají.
Ludmilina stopa ve starých rukopisech
Jedním z nich je třeba Svatojiřský breviář ze čtrnáctého století, kniha asi deset centimetrů tlustá s dřevěnými deskami. „Jde o pozdně gotickou vazbu, rukopis má asi jeden kilogram,“ opatrně vyndává knihu z papírové krabice kurátorka Národní knihovny Renata Modráková.
V rukavicích jí pak listuje. „Tady v kalendáři na září je uveden svátek svaté Ludmily už červenou barvou. Znamená to, že to byl velmi významný svátek, který se měl držet a který obnášel i speciální liturgické obřady.“
Otazníky nad Kristiánovou legendou
Textů o svaté Ludmile má knihovna uchovánu spoustu, jejich počet narůstal samozřejmě s příchodem knihtisku. Ty nejstarší zmínky jsou v asi dvaceti kusech, jako je Velislavova bible, Tannerova Svatá cesta nebo například univerzitní teze, což byl jakýmsi typem absolventského diplomu.
„Tady vidíme nádherné vyobrazenou svatou Ludmilu,“ ukazuje Renata Modráková, která zároveň chystá v Klementinu na prosinec velkou výstavu svatoludmilských textů.
Jedním z důležitých zdrojů o životě a smrti svaté Ludmily zůstává Kristiánova legenda, u níž se doteď vědci neshodli na tom, zda pochází z desátého, nebo až z dvanáctého století. To pro některé badatele zpochybňuje i věrohodnost svědectví Kristiána, který o Ludmile i Václavovi podrobně referuje.
Související
-
Svatá Ludmila – 1100 let od smrti první české světice připomeneme koncerty i znovuobjevenou hrou
Září roku 921, kdy své pozemské tělo opustila kněžna Ludmila a stala se první českou svatou, je pevným kamenem našich dějin. Velevýznamnou ženu připomínáme i ve vysílání.
-
Duchovní Evropa. Svatá Ludmila a kyjevská církev
S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka