Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice, která se zasloužila o šíření křesťanství

Původ Ludmily je dosud nejasný, stejně jako datace Kristiánovy legendy

V Mělníku stojí nejstarší, dosud Ludmile zasvěcený kostel. Postavili ho v osmdesátých letech šestnáctého století. Právě Mělník je místo, odkud podle Kristiánovy legendy pocházela kněžna Ludmila, údajně dcera knížete Slavibora z hradiště Pšov, nyní tedy Mělníka.

Desáté, nebo dvanácté století?

Otázka důvěryhodnosti Kristiánovy legendy je ovšem na stole ve vědeckých kruzích už řadu let, a to kvůli nejasné dataci legendy. Archeolog Lukáš Snopek říká, že podle některých badatelů (profesor Dušan Třeštík) pochází z desátého století, jiní (například profesor Petr Kubín) ji datují až do století dvanáctého.

„V tuto chvíli převládá trend, že Kristián je skutečně hodnotnou památkou už z konce 10. století,“ upozorňuje Lukáš Snopek. To by podle něj učinilo Kristiánovu legendu do určité míry věrohodnou.

Předlouhá tradice na Mělnicku

Kromě Mělníka ale existuje ještě jedna tradice, která směřuje Ludmilin původ do saské Lužice. Ta byla tehdy slovanská. Tak jako tak, tradice úcty k Ludmile je na Mělnicku předlouhá a zajímavé podle Lukáš Snopka je to, že toto místo je od raného středověku spojováno s manželkami českých vladařů.

Čtěte také

Ve čtrnáctém století pak zařazuje Karel IV. Mělník na seznam královských věnných měst. Podle Lukáše Snopka byl počátek pěstování vína v Mělníku státním zájmem, to aby měli kněží k dispozici mešní víno.

Družina Ludmilina muže, kníže Bořivoje, pobývala kromě Mělníka na několika dalších hradištích: na Levém Hradci, Lštění, Budči, Libušíně a Pražském hradě. Dvůr se mezi nimi přesunoval, takže i kdyby Ludmila z Mělníka nepocházela, určitě tu aspoň někdy zavítala později.

Spustit audio

Související