Spejbl a Hurvínek nebo legendární Kašpárci a Čerti. Prachatické Muzeum české loutky a cirkusu je naplněno tradicí a inspirací
V jihočeských Prachaticích sídlí od roku 2006 Muzeum české loutky a cirkusu, které je jednou z poboček Národního muzea v Praze. Stálá expozice zve návštěvníky do světa amatérského i profesionálního loutkářství i lesku manéží. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků zde najdeme i loutky zhotovené například podle předloh Mikoláše Alše, Vojtěcha Suchardy nebo Jiřího Trnky.
Do Prachatic se vypravil redaktor Mozaiky Daniel Jäger, kterému byla průvodkyní kurátorka sbírky loutek a rukopisů Divadelního oddělení Národního muzea, Lenka Šaldová. Ta mu osvětlila nejen počátky a tradice českého loutkářství, ale i různé typy loutek a kulis pro loutková divadla. Ukázala mu také interaktivitu prachatické expozice a vysvětlila souvislost mezi loutkovým divadlem a kouzelnictvím.
Prachatické muzeum je možné navštívit od úterý do pátku vždy od 9 do 17 hodin.
Související
-
Loutka má v sobě redukovanou nadsázku, humor i poezii, říká loutkoherec Luděk Richter
Luděk Richter patří mezi důležité osobnosti českého autorského loutkového divadla. Rád pracuje s nadčasovými tématy a rád také divadlo „vynáší“ do exteriéru.
-
Stanislav Doubrava: Loutkové divadlo žije. Dospělým se líbí karikatura, pro děti jsou loutky parťáci
Sedmdesáté narozeniny letos slaví Naivní divadlo v Liberci, v jehož čele už téměř třicet let stojí produkční a také fanoušek lyžování a golfu Stanislav Doubrava.
-
Provazochodci, průvod obřích loutek i elektronická tužka. Vydejte se na festival Nuselské dvorky
Festival Nuselské dvorky komentují reportéři Václav Neužil, David Novotný, Ondřej Cihlář, Justin Svoboda a další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka