Provazochodci, průvod obřích loutek i elektronická tužka. V pořadu S mikrofonem za cirkusem uslyšíte, co jste ještě neviděli

12. srpen 2022

Festival Nuselské dvorky komentují reportéři Václav Neužil, David Novotný, Ondřej Cihlář, Justin Svoboda a další.

 

Filip Jevič, divadelní režisér a autor parafráze jednoho z nejstarších rozhlasových pořadů S mikrofonem za hokejem, obsadil za komentátorské mikrofony herce Davida Novotného, Václava Neužila, Justina Svobodu, Bořka Jouru a tváře divadelního souboru Vosto5 Petra Prokopa a Ondřeje Cihláře. Spolu s týmem reportérek Veronikou Štefanovou, Pavlínou Balner a Petrou Majerčíkovou zavedli posluchače do charismatické pražské čtvrti a živě přiblížili atmosféru z vystoupení jednokolařek na Nuselských schodech, přechodu provazochodců přes potok Botič a průvodu obřích loutek z Albertova na náměstí Bratří Synků. Slovo dostaly i divadelní a cirkusoví odborníci u elektronické tužky.

Celý pořad S mikrofonem za cirkusem vnímám jako poctu legendárnímu sportovnímu přenosu, který mě odjakživa fascinoval svou dynamikou i dokonalou souhrou a výřečností sportovních reportérů. Jsem přesvědčen, že i kultura si podobný formát živého zpravodajství zaslouží.
Filip Jevič

Myšlenka zprostředkovat lidem cirkusový zážitek alespoň rozhlasovou cestou zaujala herce Václava Neužila: „Z nápadu přenosu z festivalového dění, které se zpočátku zamýšlelo jako ,záplata´ na zrušený opravdový festival, se vyklubala velmi originální forma komentovaného divadla, která možná budoucnost i v nekaranténové době.“

Novocirkusový festival Nuselské dvorky

Festival Nuselské dvorky, který pořádá CIRQUEON ‒ centrum pro nový cirkus, začínal sice jako sousedské posezení na dvorcích s prvky nového cirkusu, ale v letošním roce se rozroste do mezinárodních rozměrů. Ulicemi se projdou obří loutky světoznámého francouzského souboru Royal de Luxe, ve vnitrobloku Mečislavova se uskuteční battle žonglérské legendy Jaye Gilligana s českou hvězdou Filipem Zahradnickým, pozvání přijaly i japonské národní umělkyně, které se pokusí na jednokolkách sjet Nuselské schody. Útočištěm site specific představení Hang Out akrobatky Elišky Brtnické bude areál Nuselského pivovaru a místní pivovarský komín. Nebude chybět ani tradiční Běžkařská odysea Bratří v tricku, poetické představení Momotaró Studia Damúza a Nadstand´artní kabaret souboru Vosto5.

autor: Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Související