Smrt a spása ve středověku. Jak si lidé představovali zásvětí a jak o tom vypovídají středověká exempla?
Nakladatelství Argo vydalo dvě zajímavé historiografické práce: Dějiny ticha francouzského historika Alaina Corbina a knihu z pera ruského historika Arona Gureviče Kultura a společnost středověké Evropy očima současníků. Ve dvou samostatných pořadech Víkendové přílohy o nich Petr Šmíd hovořil s historikem Martinem Nodlem.
Ticho v historii
Proměny vnímání ticha se lépe mapují v moderní době. Sledovat je však můžeme i ve středověku a raném novověku. Ticho bylo a je nezbytné pro kontemplaci. Ticho bylo a je vynucováno v některých situacích – např. ve škole při výuce či v kostele při bohoslužbě. Ticho ovšem nehrálo jen pozitivní roli. Děsilo vězně na samotkách i cestovatele při průzkumu neznámých končin.
Smrt a spása ve středověku
Aron Gurevič svou práci vystavěl na studiu exempel, krátkých mravoučných vyprávěních, ve kterých se představitelé církve obraceli přímo k věřícím. Ačkoli jejich autoři nepatří k oné „mlčící většině“ v historii, bezpochyby jsou pramenem osvětlujícím myšlenkový svět prostého středověkého člověka. Exempla mají i své literární kouzlo. Propojují totiž prosté příběhy z každodenního života s fantastickými prvky. Gurevič v nich pak vidí inspirační zdroj renesančních novel. Zásadní je však fakt, že skrze exempla můžeme poznat svět středověké lidové kultury a zbožnosti.
Související
-
Alena Zemančíková: Kateřina aneb malé holky
Kateřina ze Sieny, svatá patronka svého města i Itálie a podle evropské vlajky, která na kostele, kde jsou uloženy v Sieně její ostatky, i EU, se narodila roku 1348.
-
Putování po starých stezkách. Pátrejte s námi po významu a trasách zemských cest
Stezka! To je slovo! Jestli pak vás někdy napadlo, proč se na táborech chodí na „stezku“ odvahy a ne „pěšinu“ odvahy“?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...