Severské divoženky v novém kabátě

9. únor 2009

Värttinä, jeden z nejúspěšnějších hudebních exportů Finska, má novou odnož. Sestry, které stály u zrodu skupiny před 25 lety, Sari a Mari Kaasinen, se spojily s třetí zpěvačkou, Karoiliinou Kantelinen z acapella skupiny Ketsurat, a založily trio Set'Akat, což znamená ve starém dialektu obyvatel finské Karélie přátelé či společníci na cestách.

Všechny tři dámy zpívají a hrají na finskou citeru kantele. Evidentně se jedná o návrat ke stejným kořenům, z nichž zpočátku čerpala Värttinä, tedy k hudbě Karélie, rusko-finského pohraničního regionu, odkud pochází i předloha finského eposu Kalevala. Zároveň to je ale i krok dopředu, jak nasvědčují energií sršící ukázky na MySpace. Ochutnávku repertoáru Set'Akat, spolu s hudbou z dalších severských zemí - včetně Islandu a Faerských ostrovů, inuitskou zpěvačkou Tanyou Tagaq z Kanady, finskými houslemi jouhikko i hudbou švédského kultovního pianisty Jana Johanssona nabízí Petr Dorůžka v pondělní Čajovně/Hudbě na pomezí 16. února.

myspace skupiny

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.