Sedmé nebe s Jiřím Černým: Hana Hegerová. Posílám vám plnou náruč žlutých květin, milá Carmen

11. duben 2021

V nejnovějším vydání Sedmého nebe Jiří Černý uvádí hity Carmen Farkašové, ve světě známé jako Hana Hegerová, která 23. března odešla zpívat do muzikantského nebe. V úvodu pořadu jí tam také poslal poslední přátelské vyznání.

„Děkuju za každou hodinu, kterou jsem mohl s vámi strávit. I když to bylo už v šedesátých letech, dodnes bych mohl popsat každý kout vaší tehdejší garsoniéry ve Velvarské ulici v Dejvicích, včetně těch dveří do špajzu, na kterých jste měla vaším vysokým, štíhlým a doleva skloněným písmem napsáno: ‚Urob niekomu dobre, oserie ti plot‘.

Nevěděl jsem, nač se dívat dřív, na vás, nebo na váš portrét od Jana Brychty. Kromě vší té krásy na koukání jsem ale pokaždé i čekal, co dobrého, zvláštního a ostrého uvaříte. Ve své titěrné kuchyňce jste byla královnou, i když jste se sebekriticky řadila až za svou sousedku Stellu Zázvorkovou.

Čtěte také

Od vás jsem se učil, co je to šanson. Dala jste mi pocítit, kde jsou vrcholy poetické tvorby Pavla Kopty. Zažil jsem vás v dobách slávy v Národním i Vinohradském divadle i v minutách probojovaných před turistickým publikem v červencové pařížské Olympii. Trochu jste mi poradila, i jak chápat francouzský šanson, ale pro lepší zapamatování jste mi radši věnovala francouzské desky. Díky vám jsem taky zblízka poznal, co znamená život osamělé zpěvačky, i když je to tak silná ženská, jakou jste téměř vždycky musela být, ať se vám to líbilo nebo nelíbilo. Jednou jste mi řekla, že vaším největším honorářem jsou posluchači. Kdo někdy vystupoval před lidmi a dával jim jako vy všechno, čeho je schopen, ví, o čem mluvíte.“

autoři: Jiří Černý , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.