Sedmé nebe s Jiřím Černým: Albu s banánovou slupkou jsem kdysi obětoval celé dny

11. červenec 2021

V době své existence nezaznamenali komerční úspěch, nicméně dodnes jsou označováni jako jedna z nejvlivnějších skupin vůbec. Albu The Velvet Underground & Nico věnoval své nejnovější Sedmé nebe Jiří Černý.

Druhému stejnojmennému albu americké skupiny, jíž dělal manažera Andy Warhol a která směle prostřednictvím textů Lou Reeda odkrývala tabuizovaná témata, prý Černý kdysi obětoval celé dny. „Tím myslím nejen hudbu, ale neméně stejně i grafiku a texty,“ upřesňuje.

Téměř každý, kdo v druhé polovině šedesátých let Velvety viděl, pak pod jejich vlivem založil vlastní skupinu, ať už to byli David Bowie, Patti Smith nebo Brian Eno. Nicméně o albu vydaném zjara 1967 se v tehdejším Československu dlouho jen mluvilo. „Mít ho doma byl téměř zázrak. Symbolizovalo jak underground, tak Warholův pop art,“ vzpomíná Černý.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.