Sedmé nebe s Jiřím Černým: Albu s banánovou slupkou jsem kdysi obětoval celé dny

11. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy The Velvet Underground
0:00
/
0:00

V době své existence nezaznamenali komerční úspěch, nicméně dodnes jsou označováni jako jedna z nejvlivnějších skupin vůbec. Albu The Velvet Underground & Nico věnoval své nejnovější Sedmé nebe Jiří Černý.

Druhému stejnojmennému albu americké skupiny, jíž dělal manažera Andy Warhol a která směle prostřednictvím textů Lou Reeda odkrývala tabuizovaná témata, prý Černý kdysi obětoval celé dny. „Tím myslím nejen hudbu, ale neméně stejně i grafiku a texty,“ upřesňuje.

Téměř každý, kdo v druhé polovině šedesátých let Velvety viděl, pak pod jejich vlivem založil vlastní skupinu, ať už to byli David Bowie, Patti Smith nebo Brian Eno. Nicméně o albu vydaném zjara 1967 se v tehdejším Československu dlouho jen mluvilo. „Mít ho doma byl téměř zázrak. Symbolizovalo jak underground, tak Warholův pop art,“ vzpomíná Černý.

autoři: Jiří Černý , zpr
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová