Sbírání umění a fotografování sportu. Čím jsou knihy o nich nejkrásnější?

15. červen 2023

Jak vypadalo sběratelství umění za socialismu a to konkrétně v případě Alexandra Skalického staršího? Je sportovní fotožurnalistika srovnatelná s uměleckou fotografií, a jakou stopu v ní zanechal Karel Novák? Právě to mapují publikace Útěcha bydlením a Malíř sportu z nakladatelství PositiF, které obě „bodovaly“ v cenách pro nejkrásnější knihy roku 2022. 

Jaké příběhy zachycuje sportovní fotografie? A jaký byl příběh její legendy Karla Nováka? „Byl to původně malíř pokojů, který se věnoval fotbalu a hrál i za reprezentaci. Když odešel do takzvaného fotbalového důchodu, tak na Mistrovství Evropy a dalších soutěžích hrál gymnastkám na klavír a při výjezdech do zahraničí si s sebou bral fotoaparát a postupně se začal intenzivně věnovat fotografování sportu,“ říká Tomáš Pospěch, editor a nakladatel knihy Karel Novák: malíř sportu, na které spolupracoval s Českým olympijským výborem. Publikace sice „nedosáhla na zlato“ v cenách Nejkrásnější kniha roku 2022, na stupních vítězů se ale ocitla dvakrát: na 2. místě v kategorii Knihy o výtvarném umění a na třetím místě v ceně za vynikající polygrafické zpracování. 

V týchž cenách ovšem patřilo vítězství jiné knize z nakladatelství PositiF a to v kategorii Odborná literatura: titulu Útěcha bydlením o sběratelství výtvarného umění za minulého režimu. Ten vznikl pod taktovkou fotografa a sběratele Alexandra Skalického, historičky umění Marcely Rusinko a kurátora sbírky Moravské galerie i autora celé monografie Jiřího Pátka, ale cenu si odnesl také za ztvárnění tématu a pojetí publikace grafického designéra Milana Nedvěda. 

Spustit audio

Související