Salman Rushdie: Hanba. Román od autora Satanských veršů poprvé jako četba

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Salman Rushdie

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ladislav Frej v „moderní pohádce“ o Pákistánu. Kniha napsaná před šestatřiceti lety pojednává o Pákistánu a autor v ní mistrně propojil svět svých orientálních kořenů s moderními západními prozaickými postupy.  Dílo, které překvapivě promlouvá i k současnosti. Poslouchejte na Vltavě denně od 18:30 a po odvysílání všech dílů ještě po dobu dvou týdnů on-line. 

Kompletní dvacetidílnou četbu na pokračování poslouchejte on-line od 20. října od 18:30. V archivu bude k dispozici po dobu dvou týdnů.

Děj románu Hanba (1983) je spletitý: V honosném sídle, spojeném se světem pouze nákladním výtahem, se třem zhanobeným sestrám narodí syn Omar Chajjám Šakíl. Když se konečně vymaní z jejich vlivu, vyjde z domu jako dychtivý voyeur všech metamorfóz hanby, před níž ho jeho tři matky chtěly ochránit. Venkovním světem je Pákistán a pro lidi v něm je hanba synonymem smrti.

Román je pak složitou a fiktivní rodinnou ságou dvou národních hrdinů, Razy Hajdara a Iskandara Harappy, postav, které obě mají skutečný předobraz v pákistánských dějinách. Většinu historických postav přitom autor groteskně degraduje a paroduje.

Kniha je zároveň jakousi moderní orientální pohádkou, ornamentální fantasmagorií, politickým pamfletem i osobní výpovědí poangličtělého Inda, jemuž odstup exilu umožňuje vypořádat se s vlastními kořeny. Střídají se styly i vypravěčské polohy, dějiny se stávají pohádkou a pohádka dějinami, skutečnost je obalována legendou, která jí prorůstá. Složitě komponované dílo nabité příběhy a nečekanými zvraty představuje jeden z vrcholů světové prózy 20. století.

Magický realista s cejchem smrti

Jeden z nejvýznamnějších současných světových prozaiků Salman Rushdie se narodil roku 1947 v indické Bombaji. Vyrůstal v bilingvním anglo-urdském prostředí indických muslimů. Po rozdělení země se rodina přestěhovala do Pákistánu. Rushdie odjel studovat do Velké Británie a po absolutoriu na Cambridgeské univerzitě v oboru historie se v Británii v půli 60. let natrvalo usadil.

Čtěte také

Rushdieho styl psaní bývá často označován jako magický realismus s historickou fikcí. První výrazný spisovatelský úspěch mu přinesla kniha Děti půlnoci (1981) – získal za ni Man Bookerovu cenu. Autorův čtvrtý román Satanské verše (1988) se setkal s kontroverzním přijetím a v některých zemích vyvolal protesty ze strany muslimů, někdy i násilné. Rushdiemu bylo vyhrožováno zabitím a v únoru 1989 ájatolláh Chomejní, nejvyšší vůdce Íránu, vydal fatvu, ve které Rushdieho odsoudil k smrti. Před třemi lety byla odměna za zabití Rushdieho navýšena, činí již téměř čtyři miliony dolarů.

Rushdie, který v roce 2007 získal od britské královny Alžběty II. titul sir, v posledních letech žije v USA. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky, v níž vzpomíná i na českého prezidenta Václava Havla, který jej podporoval. Prahu ostatně spisovatel dvakrát navštívil, a to v letech 1993 a 2001.

Účinkuje: Ladislav Frej

Překlad: Pavel Dominik
Připravila: Alena Heroutová
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2019.

autor: Alena Heroutová
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...