Rudyard Kipling: Brána sta starostí

15. červen 2015

Povídka klasika anglické prózy.

Poslouchejte na Vltavě 15. června 2015 v 09:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 21. června 2015.


Joseph Rudyard Kipling (1865-1936) spisovatel, novinář a básník, byl první britský nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1907. Narodil se v indické Bombaji jako syn malíře pracujícího pro britskou koloniální správu, dětství prožil v Indii, kam se po absolvování internátní školy v Anglii roku 1881 opět vrátil. Stal se pomocníkem šéfredaktora anglických novin v Láhaur, kde mu otiskli první verše a krátké povídky. Přestože pak v Indii strávil pouhých sedm let, načerpal tu náměty pro svou nejlepší tvorbu.

Ve vlasti byl ceněn především jako básník opěvující mužnost a vlastenectví, jeho próza nebyla tak vyzdvihována. My ho ovšem známe a v desítkách vydání i zpracování milujeme jako autora Knihy džunglí.

Humoristická autobiografická knížka Stopka a spol. se odehrává v britské internátní škole a poznáme v ní krátkozrakého nepraktického intelektuála, budoucího spisovatele. Slavná báseň Když definuje, co znamená být mužem uprostřed výzev a pokušení moderní společnosti počínajícího 20. století.

Povídka Brána sta starostí patří mezi jeho rané povídky z Indie, jejím dějištěm je opiové doupě.


Autor: Rudyard Kipling Překlad: Josef Bartoš Režie: Jiřina Tejkalová

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.