Rudyard Kipling: Brána sta starostí

03408177.jpeg

Povídka klasika anglické prózy.

Poslouchejte na Vltavě 15. června 2015 v 09:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 21. června 2015.


Joseph Rudyard Kipling (1865-1936) spisovatel, novinář a básník, byl první britský nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1907. Narodil se v indické Bombaji jako syn malíře pracujícího pro britskou koloniální správu, dětství prožil v Indii, kam se po absolvování internátní školy v Anglii roku 1881 opět vrátil. Stal se pomocníkem šéfredaktora anglických novin v Láhaur, kde mu otiskli první verše a krátké povídky. Přestože pak v Indii strávil pouhých sedm let, načerpal tu náměty pro svou nejlepší tvorbu.

Ve vlasti byl ceněn především jako básník opěvující mužnost a vlastenectví, jeho próza nebyla tak vyzdvihována. My ho ovšem známe a v desítkách vydání i zpracování milujeme jako autora Knihy džunglí.

Humoristická autobiografická knížka Stopka a spol. se odehrává v britské internátní škole a poznáme v ní krátkozrakého nepraktického intelektuála, budoucího spisovatele. Slavná báseň Když definuje, co znamená být mužem uprostřed výzev a pokušení moderní společnosti počínajícího 20. století.

Povídka Brána sta starostí patří mezi jeho rané povídky z Indie, jejím dějištěm je opiové doupě.


Autor: Rudyard Kipling Překlad: Josef Bartoš Režie: Jiřina Tejkalová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby