Rudolf Matys: Duchovní vertikalita Čech. Esej v autorské interpretaci
V sobotu 2. září ve večerních hodinách zemřel po delší nemoci básník, esejista a dlouholetý redaktor Českého rozhlasu Rudolf Matys, náš drahý kolega. Jedním z témat, které ho v průběhu let nepřestávalo fascinovat, bylo české baroko. Ukázku z něj, barokní poezii evangelickou, připomenul ve svém posledním rozhlasovém pořadu Ta hodina ponížení a žalosti z roku 2021. Další matysovskou připomínkou se pak stane esej Duchovní vertikalita Čech v autorském podání.
Do literární redakce Československého rozhlasu ho v 60. letech přivedla Viola Fischerová. Od té doby až takřka do posledních dní se zde věnoval především české poezii a tvorbě pořadů s ní spjatých.
I za normalizace přinášel řadu literárních i esejistických objevů a mimo jiné pod krycími jmény umožňoval pracovat i jinak zakázaným autorům. V devadesátých letech se v redakci s Pavlem Šrutem, Janem Halasem, Václavem Daňkem a dalšími podílel na renesanci Českého rozhlasu Vltava. Vedle rozhlasové práce ale nepřestal nikdy psát básně a esejistiky a dětskou literaturu, mimo rozhlas působil i jako editor.
Jeho rozhlasová tvorba je spjatá s režisérskými osobnostmi Josefem Henkem, Josefem Melčem a Hanou Kofránkovou. Mimo jiné stojí za ikonickou nahrávkou Máchova Máje z roku 1986 s Radovanem Lukavským, Viktorem Preissem, Josefem Somrem, za dramatizací balad z Erbenovy Kytice a spojením jeho esejistické pronikavosti s darem poutavě vzdělávat posluchače se stal cyklus Semper viva věnovaný nejvýznamnějším postavám české poezie.
Související
-
Vzpomínáme na básníka a esejistu Rudolfa Matyse (†85)
Ve věku 85 let odešel básník, esejista, literární kritik a dlouholetý rozhlasový redaktor Rudolf Matys. Poslechněte si jeho Knižní pól z roku 2017.
-
Ta hodina ponížení a žalosti. Poslechněte si Souzvuk básníka a spisovatele Rudolfa Matyse
Pořad uvádíme jako vzpomínku na právě zesnulého Rudolfa Matyse, dlouholetého redaktora literární redakce Českého rozhlasu, spisovatele a básníka.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka