Vzpomínáme na básníka a esejistu Rudolfa Matyse

4. září 2023, aktualizováno

Ve věku 85 let odešel básník, esejista, literární kritik a dlouholetý rozhlasový redaktor Rudolf Matys. Poslechněte si jeho setkání s knihami napříč prostorem a časem v Knižním pólu z roku 2017. 

Literaturou se zabýval od sklonku 50. let jako básník i literární recenzent. V té době také navázal přátelství s Vladimírem Holanem, s nímž sdílel sklon k reflexivnosti. Po studiích na Vysoké škole pedagogické krátce učil, v polovině 60. let působil jako biblioterapeut v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích a v roce 1967 nastoupil do literární redakce Československého rozhlasu – do prostředí, ve kterém v průběhu let spolupracuje s Violou Fischerovou, Václavem Daňkem, Pavlem Šrutem, nebo režijními souputníky a tvůrci, s kterými spjal svou rozhlasovou kariéru – Josefem Melčem a Josefem Henkem. 

Za více než 50 let rozhlasové práce se Matys podílel na přípravě tisíců pořadů. Vždy se snažil proniknout k podstatě autora, jeho výpovědi a poetiky. Připravoval a tvořil převážně pořady z české poezie, od prostých četeb, přes dramatizace až po komponovaná pásma. Jako dramaturg stojí mimo jiné za ikonickou nahrávkou Máchova Máje z roku 1986 s Radovanem Lukavským, Viktorem Preissem, Josefem Somrem a dalšími, či rozhlasovými dramatizacemi balad z Erbenovy Kytice. Dlouhodobě se v rozhlase zabýval barokní literaturou, ale také třeba dílem Antoina de Saint Exupéryho. Esejisticky se věnoval základním otázkám lidského života. V komponovaných Pátečních večerech se mimo jiné věnoval českému baroku, odkazu Karla Hynka Máchy nebo Františka Hrubína. Vrcholem Matysovy rozhlasové a do jisté míry i esejistické práce se stal cyklus Semper viva věnovaný nejvýznamnějším postavám české poezie.

Jako editor, básník i spisovatel působil také mimo vysílání československého rozhlasu, vedle poezie psal také literaturu pro děti, věnoval se historii Umělecké besedy, v souboru Bez záruky vzpomínal na své zážitky mimo jiné s básníky Holanem, Seifertem, Hrubínem, Divišem. Sebrané esejistické dílo Rudolfa Matyse vyšlo v roce 2020 v nakladatelství Torst pod názvem Společný jmenovatel.

Rudolfa Matyse připomínáme mimořádně v pondělí 4. 9. a v sobotu 9. 9. Ve změně proti původnímu programu uvedeme poslední Matysův pořad z poezie – Souzvuk Ta hodina ponížení a žalosti z roku 2021, ve kterém představuje básně českého evangelického baroka. (Původně plánovaný pořad z textů Hermana Hesseho uvedeme v náhradním termínu 9. 10. ve 22h) V programové řadě Esej uvedeme text Duchovní vertikalita Čech v autorském podání. (Původně plánovaný text Alexandra Sticha uvedeme 30. 9.)

 

Spustit audio