Ta hodina ponížení a žalosti. Poslechněte si Souzvuk básníka a spisovatele Rudolfa Matyse
Barokní úzkost z nepřátelského světa i vyhlížení věčné spásy duše v pobělohorských dílech Jana Amose Komenského a Jiřího Třanovského. Reprízu, kterou uvádíme jako vzpomínku na právě zesnulého Rudolfa Matyse, dlouholetého redaktora literární redakce Českého rozhlasu, spisovatele a básníka, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Dne 21. června 1621 vyústilo dění po Bitvě na Bílé hoře exemplární veřejnou popravou sedmadvaceti českých pánů na pražském Staroměstském náměstí. Konec nadějím stavovského povstání i protestantismu v českých zemích znamenal také úvodní dějství krvavého třicetiletí náboženské války, při které Evropou z jedné strany na druhou táhla soldadeska po desetitisících, sváděla bitvy, plenila města i venkov.
Barokní pocity marnosti a zmaru všeho časného rostou právě z tohoto světa. O to víc pak u protestantských věřících, které z jejich domovského prostředí vytrhl útěk před novými pořádky Obnoveného zřízení zemského. Mezi nimi byly i nejvýznamnější postavy naší inteligence a literatury. Jiří Třanovský stál za vznikem kancionálu Cithera, ze kterého v pořadu představujeme jednu z Třanovského vlastních písní. Jan Amos Komenský, poslední biskup Jednoty bratrské, se v pásmu představí hned několika písňovými texty, ale také úryvkem z dialogu mezi Truchlivým a Rozumem, psaným ještě před autorovým exilem roku 1623, a sugestivním vyprávěním o prožité námořní bouřce, ve kterém se odráží celá pohnutá doba.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.