Rozpustilosti Jana Nováka. Pět světových premiér na Moravském podzimu
Uměl si hrát s hudbou i s latinou, ale s vlastním svědomím si hrát odmítal. Skladateli Janu Novákovi, který by se letos dožil sta let, věnoval violoncellista Štěpán Filípek projekt Ludicra: pět současných skladeb na motivy Novákových básní.
Jazz, folklor i latina
Život Jana Nováka by vydal na několik filmů. Rodák z Nové Říše se už jako nepoddajný student nechal vyloučit z jezuitského gymnázia na Velehradě. Utekl také z Německa, kam byl za druhé světové války totálně nasazen.
Po válce studoval v USA u Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů, znal z první ruky pravý americký jazz i moravský folklor. To vše mělo vliv na jeho vlastní hudební rukopis. Stejně důležitá pro něj byla také latina, kterou ovládal jako živý jazyk, používal ji v korespondenci a uměl v ní také psát poezii.
Věrný vlastnímu svědomí
Nezávislá povaha ani svědomí Novákovi nedovolily, aby se zapletl do povinných ústupků komunistické diktatuře. Odmítal chodit k volbám, byl vyloučen z Československého svazu skladatelů. Po okupaci v roce 1968 už bylo jasné, že musí opustit republiku. Žil s rodinou postupně v Dánsku, v Itálii a v Německu, kde také roku 1984 v Novém Ulmu zemřel.
Po emigraci Novákovo dílo de facto zmizelo z tuzemské scény, na kterou se jeho hudba stále intenzivněji vrací teprve v posledních letech. Mezi prvními, kdo se k jeho dílu po roce 1989 přihlásili, byla Janáčkova opera v Brně a festival Concentus Moraviae.
Pocta Moravského podzimu: projekt Ludicra
Jan Novák by se letos v dubnu dožil sta let. I proto mu festival Moravský podzim věnoval značnou část programu včetně víkendového maratonu. Ten zahájilo v pátek 8. října 2021 živé provedení projektu Ludicra v brněnském Besedním domě.
Pět latinských básní z Novákovy sbírky Ludicra, což česky znamená hry, žerty nebo rozpustilosti, posloužilo jako předloha pro vznik pěti současných skladeb.
Projekt nazvaný podle Novákovy sbírky inicioval violoncellista Štěpán Filípek ve spolupráci s Brno Contemporary Orchestra, jeho šéfdirigentem Pavlem Šnajdrem a dramaturgem Viktorem Pantůčkem.
Skladby Fabella, Cantilena aeaea, Anna, Somnium a Oratio philippica zkomponovali Jakub Rataj, Lenka Nota, Barry Wan, David Carpenter a Jana Vöröšová.
Související
-
Jan Novák – 100 let
8. dubna 2021 si připomínáme 100 let od narození skladatele Jana Nováka (1921–1984).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.