Rozhlasoví symfonikové uzavřeli sezonu. Vrcholem koncertu byly Musorgského Obrázky z výstavy v instrumentaci Maurice Ravela

12. červen 2023

Předehra ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila, Šostakovičův Druhý violoncellový koncert s vynikajícím Danielem Müllerem‑Schottem a Obrázky z výstavy Modesta Petro­viče Musorgského zazněly v přímém přenosu v pondělí 12. června.

Program

Michail Ivanovič Glinka – předehra k opeře Ruslan a Ludmila
Dmitrij Šostakovič – Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 126
Modest Petrovič Musorgskij – Obrázky z výstavy

Petr Popelka – dirigent
Daniel Müller-Schott – violoncello

Svůj Druhý violoncellový koncert napsal Dmitrij Šostakovič na Krymu, a to pro svého přítele Mstislava Rostropoviče. Skladbu potemnělou a současně groteskní dokázal sólista interpretovat v celé jeho tragice, s pochodovou úderností i pochopením pro trpké až vysměvačné intonace. Od našeho sólisty Daniela Müllera-Schotta se nepochybně dočkáme také velmi působivého pojetí. Opět se tak dotkneme silného Šostakovičova osudu obrážejícího rozporuplnost doby.

Hudbou barvitou a svěží oplývá Glinkova opera Ruslan a Ludmila z roku 1842, pohádka podle Puškinovy poémy o době bájných bohatýrů, plná ruských, ale i orientálně znějících melodií. Předehra je brilantním kusem v mimořádně živém tempu a orchestr se tu může opravdu blýsknout.

Musorgského Obrázky z výstavy mají původ v souborném vystavení děl zesnulého malíře Viktora Hartmanna v Petrohradu v roce 1874. Skladatel se rozhodl uctít jeho památku v klavírní suitě. Mezi jednotlivé výtvarné artefakty, u kterých autor pomyslně postává a nechává je na sebe působit, vložil opakovanou Promenádu, znázorňující chůzi výstavním sálem. Orchestrální podobu fascinující suity vypracoval Maurice Ravel. Jeho barvitá instrumentace zůstává v obecném povědomí tou nejzdařilejší, nejznámější a stala se trvalou součástí symfonického repertoáru.

autor: SOČR

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.

Partneři