SOČR s talentovaným mládím! 17letý klavírní zázrak z Austrálie Ryan Martin Bradshaw zahrál Chopina

20. březen 2023

Vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2021 Ryan Martin Bradshaw zahrál v doprovodu rozhlasových symfoniků a jejich stálého spolupracovníka, diri­genta Marka Šedivého Andante spianato a Velkou brilantní polo­nézu Fryderyka Chopina. Celý večer otevřela polonéza dalšího klasika polské hudby Krzystofa Penderec­kého. Koncert završila Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova. Přímý přenos jsme vysílali 20. března od 19.30 hodin.

PROGRAM

Krzystof Penderecki
Polonaise
Fryderyk Chopin
Andante spianato et Grande polonaise brillante
Sergej Rachmaninov
Symfonie č. 2 e moll, op. 27

Marek Šedivý dirigent
Ryan Martin Bradshaw klavír

S polskou hudbou i evropskými hudebními dějinami zůstane nesmazatelně spojen odkaz Krzysztofa Pendereckého. Jeho Polonaise měla premiéru v roce 2015. Vznikla na objednávku pro zahájení 17. Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina. Vždyť i Chopin psal polonézy…

Ryan Martin Bradshaw, slovensko-australský klavírista, se s rozhlasovými symfoniky potkává na základě svého vítězství v prestižní soutěži Concertino Praga. Z odkazu Fryderyka Chopina si vybral Andante spianato (jehož název znamená pokyny pro interpretaci ve smyslu „zvolna, krokem, hladce a rovnoměrně“) a Velkou brilantní polonézu. Skladba se postupně formovala v celek, ve kterém se pomalá část stala introdukcí a polonéza vysoce virtuózním završením.

Marek Šedivý, dirigent

Rachmaninovova Druhá symfonie vznikala dlouho, složitě. Ve veškeré jeho tvorbě slyšíme symfonismus pozdního romantika, hudbu naléhavou a vášnivou, ovlivněnou Rimským-Korsakovem a Čajkovským. Není tedy divu, že Rachmaninovova díla vykazují velkou sílu v melodice a lyrickém výrazu. A byla to právě úspěšná petrohradská premiéra 2. symfonie v roce 1908, která autorovi vrátila tvůrčí sebevědomí.

autor: SOČR
Spustit audio

Související

  • Rachmaninovova Druhá

    Rudolfinum, 20. března 2023 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 9.30 hodin.