Rozhlasoví symfonici se po třech letech vracejí do Japonska

Fukuoka Symphony Hall, 2015
Fukuoka Symphony Hall, 2015

Přesně tři týdny prožije na cestách 85 členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Do Japonska míří už po dvanácté, aby pod taktovkou svého šéfdirigenta Ondreje Lenárda a ve spolupráci s řadou sólistů odehráli celkem třináct koncertů. Uskuteční se mimo jiné i v tokijské Suntory Hall, ósacké a fukuocké Symphony Hall nebo nagojské City Hall. V programech jsou vepsána jména Dvořák, Smetana, Beethoven, Chopin a Rachmaninov.

Nebude nikterak nadsazené, uvedeme-li, že SOČR se po minulých turné může skutečně těšit na „své“ publikum. Při průměrné kapacitě sálů kolem 1 900 sedadel navštíví koncerty SOČRu během nadcházejícího turné bezmála 25 tisíc posluchačů. Jejich láska k české hudbě a kultuře je pověstná. Dvořákova Novosvětská nebude chybět ani na jednom koncertu; bez Smetanovy Vltavy se obejde pouhý jeden jediný z programů.

Nagoja City Hall, 2015

S jakými pocity odjíždí do země vycházejícího slunce ředitel orchestru Jakub Čížek? „Japonsko je země hudbě zaslíbená a při koncertech v tamních vyprodaných sálech mám vždy neodbytně silný pocit, že české hudbě zvlášť. Když slyšíte tóny Smetanovy Vltavy nebo Dvořákovy Novosvětské v některé z akusticky vytříbených síní, jako například v Suntory Hall v Tokiu nebo v Aichi centru v Nagoji, je to skutečně působivý zážitek na celý život.“

V instrumentálních koncertech se představí renomovaní japonští umělci – klavíristé Fuzjiko Hemming, Miyuji Kaneko, Katsunori Ishii a Hiroko Sasaki, violoncellista Dai Miyata a houslista Keisuke Okazaki. V sólistické sestavě nechybí ani ukrajinský klavírista Vadym Kholodenko.

VIDEO: Sergej Krylov zahrál virtuózní koncert pro housle a orchestr Petra Iljiče Čajkovského

SOČR zahrál Čajkovského koncert D dur, Eduardo Strausser dirigent, Sergej Krylov housle

SOČR se opět setkal na jednom pódiu s mladou, nepřehlédnutelnou tváří současného světa klasiky, rodákem z Brazílie, dirigentem Eduardo Strausserem. V Čajkovského koncertu D dur společně doprovodili houslistu Sergeje Krylova.

K nadcházejícímu turné rozhlasových symfoniků se vyjádřil i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral: „Je hezkou souhrou okolností, že nás SOČR odjíždí reprezentovat právě v  roce 95. narozenin Českého rozhlasu. Z průkopnického počinu, kterým se začala psát historie v pražských Kbelích, jsme se propracovali k instituci celonárodního významu, stali se jedním z největších mediálních domů v naší republice a respektovaným veřejnoprávním vysílatelem v celoevropském měřítku. Hudebníci ze SOČRu pak šíří věhlas Českého rozhlasu i v takto vzdálené destinaci.“

Zpět do České republiky přicestuje SOČR v pondělí 9. července.

SOČR v Japonsku 2018:

21. 6.: KONCERT 1 – Iwata Prefectural Hall, Morioka
22. 6.: KONCERT 2 – Link Station Hall, Aomori
23. 6.: KONCERT 3 – Yamagata Terrsa, Yamagata
24. 6.: KONCERT 4 – Suntory Hall, Tokio
27. 6.: KONCERT 5 – Lilia Hall, Kawaguchi
28. 6.: KONCERT 6 – Ichikawa Bunka Kaikan, Ichikawa
30. 6.: KONCERT 7 – Symphony Hall, Ósaka
01. 7.: KONCERT 8 – City Cultural Center, Yokkaichi
04. 7.: KONCERT 9 – Shimane Kenmin Kaikan, Matsue
05. 7.: KONCERT 10 – Nagoya City Hall, Nagoya
06. 7.: KONCERT 11 – Ueno Gakuen Hall, Hiroshima
07. 7.: KONCERT 12 – Hozan Hall, Kagoshima
08. 7.: KONCERT 13 – Symphony Hall, Fukuoka