VIDEO: Sergej Krylov zahrál virtuózní koncert pro housle a orchestr Petra Iljiče Čajkovského

28. květen 2018

SOČR se opět setkal na jednom pódiu s mladou, nepřehlédnutelnou tváří současného světa klasiky, rodákem z Brazílie, dirigentem Eduardo Strausserem. V Čajkovského koncertu D dur společně doprovodili houslistu Sergeje Krylova.

Není bez zajímavosti, že Čajkovského koncert jsme vyslechli ve stejných prostorách, v nichž autor svůj Houslový koncert dirigoval při návštěvě Prahy roku 1888. Opus patří k nejčastěji hraným houslovým koncertům. Děje se tak pro jeho melodickou krásu, nezaměnitelný kolorit a v neposlední řadě brilantně koncipovaný sólový part. Zárukou působivého vyznění byl rodák z Moskvy Sergej Krylov (nar. 1970), který na mezinárodní scéně zazářil díky úspěchům v mezinárodních houslových soutěžích Rodolfa Lipizera, Stradivariho a Fritze Kreislera.

Program:
Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893): Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35
Eduardo Strausser – dirigent
Sergej Krylov – housle

SOČR zahrál Čajkovského koncert D dur, Eduardo Strausser dirigent, Sergej Krylov housle

Jeho poslední nahrávky vyšly u společností Deutsche Grammophon (Vivaldi: Čtvero ročních dob, Paganini: 24 Caprices) a Sony Classical (záznam premiéry Houslového koncertu Ezia Bossa). Od roku 2008 působí jako hudební ředitel Litevského komorního orchestru a rád se představuje v dvojroli sólisty a dirigenta s rozsáhlým repertoárem rozprostřeným od baroka po současnost. Vlivnou inspirací pro něj bylo přátelství s violoncellistou a dirigentem Mstislavem Rostropovičem.

SOČR zahrál Čajkovského koncert D dur, Eduardo Strausser dirigent, Sergej Krylov housle

autor: SOČR

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...