Říkáme tomu „Čučel“. Jakub Dvorský popisuje, jak vznikají počítačové hry jeho studia Amanita Design

3. září 2020

Každou počítačovou hru, kterou jeho studia Amanita Design pustí do světa, testuje Jakub Dvorský stovky hodin. Vizuální kvality „games“ mu pomáhají ohodnotit i jeho dvě malé děti. „Výtvarno i hudba jsou pro nás důležité, hry ručně kreslíme i animujeme,“ řekl ve Vizitce v rozhovoru s Ondřejem Cihlářem.

Nedávno médii proběhla informace, že obrat českých herních společností loni dosáhl 4,5 miliardy korun a meziročně tak vzrostl o pětinu. Česká společnost Amanita Design, která od začátku nultých let pravidelně přichází s originálními „adventurami“ s názvy jako Samorost, Chuchel nebo Machinárium, však během posledního roku nijak výrazně nezbohatla, ačkoliv v období koronakrize si lidé její výrobky kupovali poměrně hojně. „Vývoj jednotlivých her je totiž drahý a trvá dlouho. Do vývoje některých her musíte dát desítky milionů, daří se nám to ale vydělat zpátky. Zisky nám rostou, ale ne enormně,“ řekl Jakub Dvorský.

03614464.jpeg

O jeho nápady byl zájem už na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde studoval filmovou a televizní grafiku. Vstupoval tam už jako zkušený hráč. „Nadchnul jsem se tehdy pro tvorbu grafiky na PC a taky pro animování. Animace mi přišla nejbližší počítačovým hrám, a tak jsem se rozhodl právě pro její studium,“ přibližuje. První díl hry Samorost vyrobil jako diplomovou práci a zájem o ni předčil jeho očekávání. „Tehdy jsem si řekl, že bych se tím snad mohl i živit,“ usmívá se.

Právě výtvarné vzdělání – nejen jeho, ale i kolegů – stojí za celkovou atypičností her od Amanity. Dvorského čtyři týmy čerpají z české animátorské školy, z odkazu Karla Zemana, Břetislava Pojara nebo Jiřího Trnky. Mezi své nejoblíbenější animátory pak Dvorský staví ruského autora pohádky Ježek v mlze Jurije Norštejna.

03599001.jpeg

Tým Amanita Design si dává záležet na tom, aby jeho hry obsahovaly zajímavé příběhy a rozvíjely přemýšlení a představivost. O hudební doprovod děje se starala třeba skupina Dva a producent Floex, který Amanitu propojil s britským kolegou jménem Hidden Orchestra. Ten teď připravil hudbu pro nejnovější hru Creaks. Samostatnou kapitolou jsou pak názvy: Creaks se měla původně jmenovat Blick, Samorost je pro cizince zcela nevyslovitelný a Chuchel dostal kompromisní česko-zahraniční název Čučel.

Poslechněte si celou Vizitku, ve které Jakub Dvorský mluví o potřebě systematického akademického vzdělávání herních vývojářů, o konkurenčním prostředí anebo o tom, co se stane, až nám ekonomická a ekologická situace nedovolí chodit po večerech ven.

Spustit audio

Související