Resina: Speechless

25. únor 2022

Nahrávka polské skladatelky Karoliny Rec, která si nechá říkat Resina. Její hledání nových výrazových prostředků ji zavedlo do nehostinných poloh na pomezí soudobé klasiky, industrialu a dark ambientu. Hodnocení připravil Pavel Zelinka.

(…) Sama autorka Speechless popisuje jako „tanec na bahnité podlaze, hledání vitality a obdiv k nevyzpytatelnosti přírody, kterou máme ještě možnost chvíli sledovat, než se nás rozhodne zbavit“. I přes tyto negativní konotace z otevřených švů skladeb prýští neuvěřitelné množství energie. Energie, která i přes všechen zmar vytváří výrazně vypjatou atmosféru balancující mezi kreativní smrští a totálním rozkladem. Odhoďme hru se znaménky, Resina stvořila nejen své nejbarevnější sólové dílo, ale především předložila posluchačům desku neskutečně pravdivou, současnou a zároveň zvukově progresivní. Za to si naší pozornost zaslouží. Opakovaně. (…)

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.