Radek Fridrich: Vznášet se jako ošklivej pták nad krajinou. Severní Čechy prosycené česko-německou pamětí v poezii děčínského básníka
Děčínský básník Radek Fridrich je autorem 13 básnických sbírek a nositelem ceny Magnesia litera za knihu Krooa, krooa. V rozhlasové antologii germanisty, redaktora a překladatele Tomáše Dimtera představujeme hlavní rysy jeho tvorby. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Báseň Káně lesní byla napsána na objednávku Českého rozhlasu pro tento pořad.
Setkáváme se s krajinou, ve které se odrážejí vzpomínky na česko-německou minulost, s obrazy přírody zdevastované průmyslem i s ptačím zpěvem. I s pamětí – často plnou bolesti a trýzně, nebo jen smutku a melancholie. A doceníme také autorovu formální variabilitu a pestrost. V hudebně zvukové kompozici skladatele Jana Trojana uslyšíme řadu zvuků spojených se severními krajinami České republiky. Texty čtou jak autor sám, tak herec David Matásek.
Související
-
BáSnění Radka Fridricha
Básník, publicista, překladatel a pedagog Radek Fridrich vybírá a komentuje inspirativní texty Ivana Wernische, Zbyňka Havlíčka, Jana Delonga i vlastní.
-
Tichá pomoc a Dědictví. Dvě hořké povídky Kateřiny Tučkové o vyrovnávání se s minulostí
O tajné organizaci Stille Hilfe, která pomáhala bývalým aktivním nacistům, i o utíkání od věcí, kterých se není možné zbavit. Poslechněte si dvě povídky současné autorky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.