Tichá pomoc a Dědictví. Dvě hořké povídky Kateřiny Tučkové o vyrovnávání se s minulostí
O tajné organizaci Stille Hilfe, která pomáhala bývalým aktivním nacistům, i o utíkání od věcí, kterých se není možné zbavit. Dvě povídky současné české autorky Kateřiny Tučkové poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Rozhlasová úprava: Klára Fleyberková
Účinkuje: Marie Štípková
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno v roce 2018.
Dědictví
Účinkuje: Ivana Plíhalová
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2014.
Kdyby měl člověk vyjmenovat prvních deset současných českých literátů, kteří mu přijdou na mysl, často by zřejmě zaznělo jméno Kateřina Tučková (1980). Tato spisovatelka, dramatička, publicistka, historička umění a kurátorka výstav se nejhlasitěji ozvala románem Žítkovské bohyně, v němž zpracovala látku karpatských bohyň, tedy žen, které si uchovaly vědomosti, postupy a intuici svých předkyň. K dalším známým titulům Kateřiny Tučkové patří např. román Vyhnání Gerty Schnirch, také inspirovaný historickými událostmi.
Za své knihy získala ocenění Magnesia Litera, Cenu Josefa Škvoreckého a Český bestseller. Je rovněž držitelkou literární ceny Premio Libro d'Europa z festivalu v italském Salernu. V roce 2017 jí byla Ústavem pro studium totalitních režimů udělena Cena za svobodu, demokracii a lidská práva. Její knihy byly zatím přeloženy do šestnácti jazyků. Žije v Praze a v Brně.
Tichá pomoc
Svého zájmu o historická témata se Tučková nevzdává ani v povídce, která nově dostala rozhlasovou podobu. Text Tichá pomoc se obrací k tajné organizaci Stille Hilfe, která si klade za cíl pomáhat bývalým aktivním nacistům. Založena byla roku 1951 a její hlavní představitelkou je Gudrun Burwitz, dcera Heinricha Himmlera, které se přezdívá Nazi Princessin. Ta zůstala po celý život věrná nacistické myšlence a svého otce považuje za muže velkých činů. Povídku pro rozhlas načetla herečka Marie Štípková v režii Lukáše Hlavici.
Dědictví
Je možné utéct před věcmi, které jsou s námi bytostně, ba životně spjaté? Je opravdu možné udělat za předchozím životem tlustou čáru a přervat tak dědictví, které z generace na generaci padá na další a další potomky rodu? I takové otázky pokládá Kateřina Tučková v povídce Dědictví. Její hlavní hrdinka nám vypráví příběh plný bolesti a odříkání, v jehož nejsvětlejším okamžiku se pokusí oprostit od pout rodinného prokletí a vzít otěže života poprvé do svých rukou. Vydává se přes Austrálii až na „nejšťastnější místo na světě“ – na americkou Venice Beach.
Hořkou povídku o utíkání od věcí, kterých se není možné zbavit, ani když je zanecháme na druhé straně světa, natočil režisér Tomáš Soldán. Svůj hlas hlavní hrdince propůjčila herečka Ivana Plíhalová.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Jiří Padevět: Vzpomínky na sny. Povídka z antologie Krvavý Žižkov
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.