Doba, kdy se bojovalo do posledních sil. Válečná léta připomínáme premiérou knihy Miloše Doležala i hudbou terezínských skladatelů

V době, kdy se svět ocitá v krizi, je dobré mít na mysli, že máme za sebou i krize mnohem horší. Není to ještě tak dlouho, co skončila druhá světová válka. Zároveň už je to však dost dlouho na to, aby se začalo povážlivě zapomínat. Ve Vltavském programu si toto důležité dějinné období připomeneme.

Program

V týdnu od 3. května přinášíme premiérovou Dopolední četbu z loni vydané knihy Miloše Doležala Do posledních sil. Hlas Petra Lněničky nás v pěti dílech zavede do období konce protektorátu, kdy se na pozadí velkých dějin odehrávaly velké lidské příběhy.

Večerní drama pak nabídne hru z pochmurného prostředí terezínského ghetta nazvanou Noc moudrých mužů. Inscenaci textu Jiřího Homoly natočil režisér Ivan Chrz před deseti lety a do hlavních rolí obsadil Jiřího Ornesta, Ladislava Hampla nebo Vladimíra Javorského.

A do stejného bezútěšného prostředí je zasazená i hra Arnošta Goldflama, kterou Vltava odvysílá v Sobotním dramatu. Baladický příběh nazvaný Budou vyvoláni jménem získal v roce 1999 cenu Prix Bohemia a v brněnském studiu ho zrežíroval Jan Antonín Pitínský.

Ve vltavských dramatických řadách se navíc uzavře pětidílný Radioseriál Otčina podle knihy Roberta Harrise.

Středeční Večer na téma se bude soustředit na rakouskou existenci v okupačních letech 1945–1955 a válečných let se dotkneme i v hudbě - Polední koncerty budou celý týden nabízet hudby tzv. terezínských autorů, tedy autorů, kteří se setkali v koncentračním táboře Terezín.

Nejnovější články

Stránky