Psychoanalýza jako východisko i poslání. Vycházejí vzpomínky Lydie Tischlerové, která přežila holokaust a zasvětila život pomoci dětem
O holokaustu a koncentračním táboře v Osvětimi už byly napsány stovky knih a podány tisíce svědectví. Přesto existuje hned několik důvodů, proč sáhnout po útlém svazku s názvem Se žlutou hvězdou v prázdném kupé, který před pár dny vyšel v nakladatelství Vyšehrad.
Jedná se o vzpomínky ženy, která sice – jak píše – „mezi desátým a šestnáctým rokem (...) nezažila nic, co by připomínalo normální život“, ale s touto tragickou zkušeností se dokázala nejen sama vyrovnat, ale dokonce ji využila při svém povolání a pomoci druhým. Onou ženou je dnes dvaadevadesátiletá Lydia Tischlerová, které s napsáním její poutavé autobiografie pomáhal ostřílený kulturní publicista Petr Vizina.
Výsledkem jejich spolupráce je stodvacetistránková kniha, která v řadě ohledů přesahuje nejen téma holokaustu, ale i perspektivu jediného lidského života. Její protagonistkou je totiž psychoterapeutka narozená v Ostravě a od roku 1945 žijící ve Velké Británii, kde se vyškolila v dětské psychoanalýze u Anny Freudové, dcery Sigmunda Freuda. A právě psychologie, které přiznává významnou roli ve vlastním životě, se stala úhelným kamenem celého vyprávění, popisujícího víceméně chronologicky nadmíru barvitý životní osud Lydie Tischlerové. Její povolání se promítá do množství otázek a hypotéz, které zde padají v souvislosti s nacismem, holokaustem i následným působením v Británii.
Nebýt jen „obětí holokaustu“
Válce, která její rodině a milionům dalším přinesla nepředstavitelné utrpení, však v knize patří sice důležitý, nikoli však nejrozsáhlejší prostor – stejně jako tomu bylo v životě Lydie Tischlerové. Před očima čtenáře tu ožívá rovněž předválečná Ostrava, kde strávila své dětství, nově založený stát Izrael, který nakonec nenaplnil její představy, a především Velká Británie, kam po válce přijela za svým otcem a kterou prý ani po tři čtvrtě století nepovažuje za svůj domov.
Kniha vzpomínek Lydie Tischlerové tak nepředstavuje pouze další střípek do mozaiky příběhů o holokaustu, nýbrž zachycuje celý jeden lidský život holokaustem sice poznamenaný, ale nezlomený. Je to příběh ženy, která prožila jednu z nejtragičtějších kapitol lidských dějin, a přitom se dle vlastních slov nestala další z jejích obětí, nýbrž dokázala jít dál a prožít plnohodnotný život zasvěcený pomoci druhým. A takových příběhů není nikdy dost…
Související
-
Divoká cesta do hlubin ženy. Hana Lundiaková napsala další prózu s puncem literárního punku
S další prózou si Hana Lundiaková sice dala na čas, ale již první ohlasy na její nový román dávají tušit, že se čekání vyplatilo. Vychází kniha Co je ti do toho.
-
Zbožňovaný i nenáviděný Alain Delon. Syn slavného herce napsal knihu o svém vztahu k otci
Z rodu vyvolených – tak se jmenuje kniha, ve které Alain-Fabien Delon otevřeně popisuje životní přehmaty jak své, tak i svých rodičů a přátel.
-
Strhující zpověď spisovatele, kterému nesmíme všechno věřit. Vychází román Eškola Neva
Eškol Nevo patří k výrazným představitelům současné izraelské literatury. Nedávno v nakladatelství Pistorius a Olšanská vyšel autorův román Poslední interview z roku 2018.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.