Strhující zpověď spisovatele, kterému nesmíme všechno věřit. Vychází román Eškola Neva Poslední interview
Spisovatel Eškol Nevo patří k výrazným představitelům současné izraelské literatury, i když se mu dosud nedostalo významnějšího literárního ocenění. Vystudovaný psycholog, který se živil jako copywriter a dodnes vyučuje tvůrčí psaní, se českým čtenářům představil předloni, kdy nakladatelství Garamond vydalo jeho dosud nejúspěšnější knihu Tři patra. Nedávno pak v příbramském nakladatelství Pistorius a Olšanská vyšel autorův román Poslední interview z roku 2018.
Poutavá hra na pravdu
V mnoha ohledech nevšední třísetstránková próza, kterou do češtiny přeložila Sára Foitová, se na první pohled tváří jako obyčejný knižní rozhovor. Už původní autorský záměr byl však odlišný – Eškol Nevo chtěl v průběhu práce na jiné knize odbourat tvůrčí blok a rozhodl se pro následující experiment: pokusí se co nejupřímněji a nejotevřeněji zodpovědět obvyklé dotazy čtenářů. Po pár měsících však ke svému překvapení zjistil, že výsledkem jeho psaní do šuplíku je próza, která nepostrádá postavy ani děj a dotýká se celé řady závažných témat a otázek provázejících povolání spisovatele i lidskou existenci vůbec.
Poslední interview lze tedy označit za svého druhu experimentální román, jehož čtenář si nemůže být takřka ničím jistý – včetně míry jeho autobiografičnosti. Protagonistou knihy je tak polofiktivní izraelský spisovatel, který se neznámým tazatelům zpovídá ze svých nejtajnějších myšlenek a obav.
Čtenář nemusí mít povědomí o tvorbě Eškola Neva, ba ani o izraelské literatuře jako takové, aby k němu promlouvaly řádky – podotýkám, že přiznaně fiktivního! – dopisu na rozloučenou, v němž hrdinova manželka trefně pojmenovává četná úskalí spisovatelského řemesla, jejichž následky často nejhůře dopadají na autorovy blízké: „Když totiž spisovatel nepíše, tak je ztracený a neklidný, a když píše, tak je soustředěný jenom na sebe a neklidný. Nemluvě o tom, že cokoli se stane, je pro něj materiál. Všechno se okamžitě využije.“
Román Poslední interview je vskutku neotřelým dílem – literární zpovědí, tvářící se jako dialog; oslavou vypravěčství, která odhaluje dvousečnost takového daru; milostným příběhem, vyprávějícím o lidské osamělosti. Je to typ knihy, jakou buď po pár stránkách odložíte, nebo ji přečtete jedním dechem.
Související
-
O překvapeních, které přináší všední lidský život. Bianca Bellová vydala svou první knihu povídek
Spisovatelka s bulharskými kořeny Bianca Bellová nyní v brněnském nakladatelství Host vydává novou knihu – povídkový soubor nazvaný Tyhle fragmenty.
-
Deník věčné hledačky krásy. Pod názvem Americký román vyšel prozaický debut Yvety Shanfeldové
Spisovatelka a překladatelka Yveta Shanfeldová odešla z Československa v roce 1976. Loni jí však u nás vyšla próza Americký román, vydaný v nakladatelství Paper Jam.
-
Napříč světem poznamenaným pandemií. Vyšla povídková antologie iniciovaná několika Českými centry
Sedmnáct krátkých próz od převážně českých autorů a autorek spojuje až na pár výjimek motiv koronaviru covid-19, což kupodivu nebylo součástí zadání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.