Psali, skládali, vysílali... Literárně-hudební pásmo z tvorby básníků a skladatelů, kteří působili v rozhlase

15. květen 2023

V těchto dnech slavíme sto let od zahájení rozhlasového vysílání na našem území. Připomeňte si s námi tvůrce spjaté s literární redadakcí rozhlasu v průběhu let – vždyť právě zde působily nejrůznější osobnosti našeho básnictví. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Hana Kofránková, Lukáš Hlavica a Boris Rösner
Připravili: Miloš Doležal a Ivan Ruml
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2003

Dlouhou dobu byli redaktory poezie pro Vltavu Rudolf Matys a Václav Daněk. V devadesátých letech s nimi působil také Pavel Šrut. A v posledních letech poezii pro vysílání vybíral letošní nositel ocenění Kniha roku na cenách Litera Miloš Doležal. Právě on před časem složil pásmo z poezie našich kolegů, rozhlasových redaktorů a básníků.

V pořadu zazní verše Violy Fischerové, Rudolfa Matyse, Václava Daňka, Jany Štroblové, Pavla Šruta a Antonína Brouska a hudba Klementa Slavického, Otomara Kvěcha, Jiřího Temla, Viktora Kalabise, Otmara Máchy, Václava Trojana a Miloslava Kabeláče.

autoři: Miloš Doležal , Ivan Ruml
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.