První pacifistka – Bertha von Suttner

Bertha von Suttner (kolem 1911)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bertha von Suttner (kolem 1911)
0:00
/
0:00

Překladatelka Alena Bláhová vybírá a komentuje ukázky z biografie známé rakouské historičky Brigitte Hamannové, věnované spisovatelce a první nositelce Nobelovy ceny za mír. Součástí kompozice slova a hudby jsou názory současníků Berthy Suttnerové: Rainera Marii Rilka, Karla Maye, Alfreda Nobela a dalších.

Pořad sleduje životní příběh jedné ženy 19. století, kterou většina jejích současníků považovala za utopistku, ba dokonce za blázna, a jejíž slova nakonec zůstala nevyslyšena. Její slavný, stále zoufaleji znějící výkřik „Odzbrojte!“ zanikl v nacionalisticky rozeštvané Evropě, která si přála velkou válku a varováním „mírové Berty“ se vysmívala jako projevům ženské exaltovanosti a hysterie.

Z biografie Berty Suttnerové, spisovatelky a první nositelky Nobelovy ceny z pera známé rakouské historičky Brigitte Hamannové, autorky knih Hitlerova Vídeň, Alžběta, císařovna proti své vůli, Princ Rudolf – korunní princ a rebel, vybírá ukázky a komentuje je překladatelka Alena Bláhová.

Součástí kompozice slova a hudby jsou názory současníků Berty Suttnerové: Rainera Marii Rilka, Karla Maye, Alfreda Nobela a dalších.

Ukázky čtou: Dana Syslová, Markéta Jahodová, Bořivoj Navrátil a Jiří Zahradník
Hudba: Johannes Brahms, Hans von Buelow, Johann Gottlieb Naumann, Christoph Willibald Gluck, Joseph Haydn a Wolfgang Amadeus Mozart
Připravila:  Alena Bláhová ve spolupráci s Jiřím Kamenem
Natočeno v roce 2004.