Propojení dvou kultur II. Přinášíme sérii rozhovorů s českými umělci, kteří žijí a pracují ve Francii

Moje vášeň je skladba. Kryštof Mařatka už třicet let žije mezi Prahou a Paříží

Český skladatel Kryštof Mařatka žije mezi Prahou, Paříží a teď i Brnem. Pro Janáčkovu operu připravuje Továrnu na absolutno. Čapkovi se ale věnuje i jinak. V září se ve Filharmonii v Hradci Králové uskuteční večer ve spojení hudby a vědy, ke kterému přizval Jiřího Grygara. V rámci českého předsednictví Evropské unie byl vybrán jako rezidenční skladatel na celou sezónu do pařížské Invalidovny.

Oba státy jsou mu domovem. Podle jeho slov buduje most mezi kulturami, které mu jsou blízké. A na koncertech vždy představuje českou hudbu.

Část sbírky trans-nástrojů Kryštofa Mařatky

Propojení i díky Evropské unii

„Je to naprosto jedinečná historická šance,” říká skladatel. Není třeba se obávat ztráty vlastní identity, právě naopak. „Vše záleží na tom, jak se věci uchopí.” Kryštof Mařatka bude od září rezidenčním skladatelem pro pařížskou Invalidovnu. Po celou sezónu 2022/2023 bude připravovat nejen koncerty, ale i promítání. K rezidenci, která je součástí českého předsednictví Radě Evropské unie, se navíc připojilo i Rodinovo muzeum v Paříži.

Nakonec jsem si položil otázku, odkud pramení vášeň pro hudbu. A ta mě dovedla až k počátkům hudby v pravěku.
Skladatel Kryštof Mařatka

V současnosti pracuje na opeře Továrna na absolutno pro ND v Brně. Napsal libreto a teď skládá i hudbu. Továrna na absolutno má univerzální téma, které je pochopitelné i po sto letech od prvního vydání.

Lidové transnástroje

Jeho vášní jsou ale i lidové transnástroje. Začalo to zájmem o lidovou hudbu z Čech a Moravy. Pak se zájem rozšířil o tu mezinárodní. Dnes vlastní soubor unikátních nástrojů, které vznikly v pravěku.

V rozhovoru zazní tyto skladby:

  • Úryvek ze skladby SONO 2 Kryštofa Mařatky 
    Karine Lethiec – viola
    Tony Di Napoli – lithophony (kameny)

  • Kryštof Mařatka  – pravěká flétna z Isturitz ze supí kosti,
    nahráno v pravěké jeskyni Isturitz v severním Baskicku, v jihozápadní Francii 2020
autor: Marie Sýkorová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

    Související

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.