Propojení dvou kultur II. Přinášíme sérii rozhovorů s českými umělci, kteří žijí a pracují ve Francii
Moje vášeň je skladba. Kryštof Mařatka už třicet let žije mezi Prahou a Paříží
Český skladatel Kryštof Mařatka žije mezi Prahou, Paříží a teď i Brnem. Pro Janáčkovu operu připravuje Továrnu na absolutno. Čapkovi se ale věnuje i jinak. V září se ve Filharmonii v Hradci Králové uskuteční večer ve spojení hudby a vědy, ke kterému přizval Jiřího Grygara. V rámci českého předsednictví Evropské unie byl vybrán jako rezidenční skladatel na celou sezónu do pařížské Invalidovny.
Oba státy jsou mu domovem. Podle jeho slov buduje most mezi kulturami, které mu jsou blízké. A na koncertech vždy představuje českou hudbu.
Propojení i díky Evropské unii
„Je to naprosto jedinečná historická šance,” říká skladatel. Není třeba se obávat ztráty vlastní identity, právě naopak. „Vše záleží na tom, jak se věci uchopí.” Kryštof Mařatka bude od září rezidenčním skladatelem pro pařížskou Invalidovnu. Po celou sezónu 2022/2023 bude připravovat nejen koncerty, ale i promítání. K rezidenci, která je součástí českého předsednictví Radě Evropské unie, se navíc připojilo i Rodinovo muzeum v Paříži.
Nakonec jsem si položil otázku, odkud pramení vášeň pro hudbu. A ta mě dovedla až k počátkům hudby v pravěku.
Skladatel Kryštof Mařatka
V současnosti pracuje na opeře Továrna na absolutno pro ND v Brně. Napsal libreto a teď skládá i hudbu. Továrna na absolutno má univerzální téma, které je pochopitelné i po sto letech od prvního vydání.
Lidové transnástroje
Jeho vášní jsou ale i lidové transnástroje. Začalo to zájmem o lidovou hudbu z Čech a Moravy. Pak se zájem rozšířil o tu mezinárodní. Dnes vlastní soubor unikátních nástrojů, které vznikly v pravěku.
V rozhovoru zazní tyto skladby:
- Úryvek ze skladby SONO 2 Kryštofa Mařatky
Karine Lethiec – viola
Tony Di Napoli – lithophony (kameny) - Kryštof Mařatka – pravěká flétna z Isturitz ze supí kosti,
nahráno v pravěké jeskyni Isturitz v severním Baskicku, v jihozápadní Francii 2020
Související
-
Propojení dvou kultur. Vydejte se s námi po stopách čekých umělkyň a umělců ve Francii
Česká republika převzala předsednictví Evropské unie po Francii. Zejména v Paříži žije mnoho českých umělkyň a umělců. Pět z nich si představíme v seriálu Marie Sýkorové.
-
České umění v bruselském mumraji. Jak se Češi v Bruselu připravují na předsednictví Radě EU?
Belgie – to už znamená dva národy. A Brusel – to jsou desítky národních enkláv na jednom místě. Má mezi nimi prostor i česká kultura?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.