Propojení dvou kultur II. Přinášíme sérii rozhovorů s českými umělci, kteří žijí a pracují ve Francii
Nejmladší generace českých fotografek. Alžběta Wolfová se zajímá o ptactvo
Čerstvá absolventka prestižní pařížské akademie se ve své tvorbě zaměřuje na propojení fotografie a vědy, hlavně biologie. Se svými snímky má úspěch. Všimli si jí nejen ve vědeckých laboratořích, ale její fotky se prodávají do soukromých sbírek.
Studium začala se zaměřením na grafické tiskové techniky. „Možná s tímto dědictví, jak se reprodukuje obraz, mi to zůstalo,” říká Alžběta. A pak se zaměřila na fotografii. Ve škole (Ecole des Beaux-Arts v Paříži) měli volnost, takže se mohla přesouvat z ateliérů a zkoušet různé techniky.
Jak se tvoří barva ptačího peří
Alžběta se zajímá o ptactvo. Nejprve je kreslila a pak je zkoumala z pohledu fotografie. A začala využívat techniky fotogramu. „To je nejzákladnější forma otisku objektu na fotopapíru.” Do zvětšovacího přístroje začala vkládat různý biologický materiál a jak říká, hrála si s barevnými filtry. Zajímá se o barevné spektrum i chemické vlastnosti fotopapíru.
Inspirace českými umělci
Ve Francii jsou velmi oblíbení třeba čeští surrealisté. Sama si váží i české grafické knihy nebo animovaný film. „Je to velké bohatství, které jsem si do Francie díky českému umění přinesla,” dodává umělkyně.
Související
-
Propojení dvou kultur. Vydejte se s námi po stopách čekých umělkyň a umělců ve Francii
Česká republika převzala předsednictví Evropské unie po Francii. Zejména v Paříži žije mnoho českých umělkyň a umělců. Pět z nich si představíme v seriálu Marie Sýkorové.
-
České umění v bruselském mumraji. Jak se Češi v Bruselu připravují na předsednictví Radě EU?
Belgie – to už znamená dva národy. A Brusel – to jsou desítky národních enkláv na jednom místě. Má mezi nimi prostor i česká kultura?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.