Propojení dvou kultur II. Přinášíme sérii rozhovorů s českými umělci, kteří žijí a pracují ve Francii

Nejmladší generace českých fotografek. Alžběta Wolfová se zajímá o ptactvo

Čerstvá absolventka prestižní pařížské akademie se ve své tvorbě zaměřuje na propojení fotografie a vědy, hlavně biologie. Se svými snímky má úspěch. Všimli si jí nejen ve vědeckých laboratořích, ale její fotky se prodávají do soukromých sbírek.

Fotografka Alžběta Wolfová ve svém ateliértu

Studium začala se zaměřením na grafické tiskové techniky. „Možná s tímto dědictví, jak se reprodukuje obraz, mi to zůstalo,” říká Alžběta. A pak se zaměřila na fotografii. Ve škole (Ecole des Beaux-Arts v Paříži) měli volnost, takže se mohla přesouvat z ateliérů a zkoušet různé techniky. 

Jak se tvoří barva ptačího peří

Alžběta se zajímá o ptactvo. Nejprve je kreslila a pak je zkoumala z pohledu fotografie. A začala využívat techniky fotogramu. „To je nejzákladnější forma otisku objektu na fotopapíru.” Do zvětšovacího přístroje začala vkládat různý biologický materiál a jak říká, hrála si s barevnými filtry. Zajímá se o barevné spektrum i chemické vlastnosti fotopapíru. 

Inspirace českými umělci

Ve Francii jsou velmi oblíbení třeba čeští surrealisté. Sama si váží i české grafické knihy nebo animovaný film. „Je to velké bohatství, které jsem si do Francie díky českému umění přinesla,” dodává umělkyně.

autor: Marie Sýkorová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související