Přírodovědné metody v archeologii

2. únor 2018

Odborníci Archeologického ústavu Akademie věd v Praze představují současnou archeologii jako vědu, která už dávno není čistě humanitním oborem, ale stále více využívá postupy z oblasti fyziky, chemie, geologie, biologie a genetiky, stejně jako počítačových věd a dalších přírodovědných oborů.

Pětidílný cyklus připravila Jana Olivová a ptala se vědců na moderní metody krajinného průzkumu, dálkový průzkum zemského povrchu a nedestruktivní geofyzikální metody sloužící archeologii. Pozornost patří také antropologii, molekulárně genetickým postupům, archeo-genetice a archeo-zoologii, stejně jako archeo-botanice a pylovým analýzám. Stranou pozornosti nezůstávají ani moderní metody datování archeologických nálezů a digitalizace dat v archeologii.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.