Připomínáme si 60 let Činoherního klubu. Poznejte jeho herecké legendy očima Jana Kačera
Byl založen na půdě někdejšího Pickova Divadla Paravan z iniciativy režiséra Ladislava Smočka, dramaturga Jaroslava Vostrého a herce a režiséra Jana Kačera. Generačně spřízněná skupina umělců z ostravského angažmá vytvořila v roce 1965 základ hereckého souboru komorního divadélka, s nímž záhy po otevření dobyli Prahu. Poslechněte si cyklus Legendy ČK, ve kterém Jan Kačer vzpomíná na Peta Čepka, Josefa Somra, Jiřinu Třebickou, Františka Husáka a Pavla Landovského.
Všechny epizody
-
1
Během několika málo dnů ovládl Ostravu. Petr Čepek očima Jana Kačera
-
2
Velikánský herec, báječný charakter, spolehlivý moravský borec. Josef Somr očima Jana Kačera
-
3
Ve svém životě i herectví usilovala o absolutní pravdivost. Jiřina Třebická očima Jana Kačera
-
4
Smutný harlekýn, ale báječně disponovaný. František Husák očima Jana Kačera
-
5
Plný energie a talentu, jako nebroušený diamant. Pavel Landovský očima Jana Kačera
Kačerův úmysl sehnat ty nejlepší herce pro repertoár nového divadla měl za následek, že se Činoherní klub začal formovat coby divadlo postavené na hereckých výkonech výjimečných osobností. Jako jeho programový cíl označil dramaturg Jaroslav Vostrý „hledání možností herců a jejich prostřednictvím i možností člověka“. Touha vymezit se proti ideologii oficiální kultury i samotné dispozice scény (mělké jeviště na dotek od diváků) vedly k potřebě nekašírovaného, autentického uměleckého výrazu. Není divu, že tento ostrůvek svobody byl představitelům totalitní moci trnem v oku. Roku 1974 byla většina vůdčích osobností donucena opustit divadlo. Jan Kačer byl poslán zpět do Ostravy a dalších deset let strávil v tamějším Státním divadle.
Vltavská série Legendy ČK vypráví osudy pětice výrazných hereckých osobností od chvíle, kde se s nimi Jan Kačer seznámil přes období společné tvorby i vzájemného odloučení. Jeho vzpomínky dokumentují profesní i osobní zážitky a na jejich pozadí principy tvorby nejslavnější éry Činoherního klubu.
Cyklus připravila Šárka Švábová. Již nyní chystáme na začátek příštího roku jeho pokračování.
Související
-
Umělecké i životní role pěti herců. Jan Kačer vzpomíná v pokračování cyklu Legendy Činoherního klubu
Založení Činoherního klubu v Praze roku 1965 znamenalo pro všechny zúčastněné krok do neznáma. U společného díla se sešla přemíra hereckých osobností...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.